BIJELJINA – Proizvodnja žitarica te voća i povrća u semberskom selu Donje Crnjelovo biće značajno olakšana zahvaljujući sistemu za navodnjavanje vrijednom 3,8 miliona KM, čija bi gradnja trebalo da počne za desetak dana.
Ugovor o realizaciji tog projekta potpisali su u petak u Bijeljini ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Boris Pašalić i gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić.
Pašalić je rekao da je riječ o sistemu za navodnjavanje na oko 511 hektara te da je to samo prva faza projekta koji će biti realizovan u Bijeljini.
– Namjeravamo da izgradimo sisteme za navodnjavanje na 11.000 hektara, i to dinamikom od 500 hektara godišnje – rekao je Pašalić i dodao da grad Bijeljina u prvoj fazi projekta učestvuje sa 600.000 KM, a Vlada RS s oko 3,2 miliona KM.
Pašalić je pojasnio da će biti rađen vodozahvat u kanalu Dašnica sa kapacitetom od oko 300 litara u sekundi i 25 kilometara cjevovoda, koji će biti dovoljni za napajanje 511 hektara.
– Izvođač radova je preduzeće “Higra”, a početak radova se očekuje veoma brzo. Narednih dana počinjemo i projektovanje susjednog sistema od još 500 hektara koji će biti rađen, ako bude sve prema planu, naredne godine – rekao je Pašalić i dodao da su sistemi za navodnjavanje izgrađeni u Novom Selu kod Bijeljine, u Pelagićevu, Trebinju, Ljubinju i Bratuncu. Naglasio je da zbog klimatskih promjena i česte suše resorno ministarstvo nastoji da obezbijedi što više sistema za navodnjavanje.
Mićić je istakao da će, zahvaljujući ovom projektu, biti moguće navodnjavanje drinskom vodom gotovo na Savi. Vlasnik “Higre” Dragan Sarić rekao je da mašine na teren izlaze za desetak dana.
Ministar Pašalić u petak je prisustvovao i radnom skupu u etno-selu Stanišići koji je organizovalo preduzeće “Vode Srpske” povodom 22. marta – Svjetskog dana voda. Ovogodišnji dan voda obilježen je pod motom “Voda za sve” s ciljem promocije solidarnosti sa ljudima koji imaju problem sa pristupom čistoj vodi.
Pomoćnik direktora JU “Vode Srpske” Slaviša Savić rekao je da je pristup čistoj vodi od ključnog značaja za održivi razvoj i napredak čovječanstva.
– Dvije milijarde ljudi u svijetu živi bez vode za piće u svojim domovima. BiH nije ni bogata, a ni siromašna vodom. Imamo značajan resurs koji nam može pomoći u razvoju društva i privrede jer imamo prirodne pretpostavke da obezbijedimo da naš svaki građanin ima vodu za piće. Međutim, trenutno je oko 60 odsto stanovništva priključeno na vodovodne sisteme, dok se ostali vodom snabdijevaju iz bunara i čatrnja – rekao je Savić.
Svjetski meteorološki dan
Svjetski dan voda obilježen je u petak i u Banjaluci na Prirodno-matematičkom fakultetu, gdje je organizovan i skup povodom Svjetskog meteorološkog dana, koji se obilježava 23. marta.
Direktor Hidrometeorološkog zavoda RS Tomislav Šajić rekao je da je prošle godine u Srpskoj dodatno unaprijeđena djelatnost u hidrometeorologiji te da zavod završava projekat unapređenja hidrološkog monitoringa u slivu rijeka Drine i Bosne.
– Time će biti obezbijeđene informacije o vodostaju i potencijalnim opasnostima koje voda može da proizvede – rekao je Šajić. Glas Srpske