BANJALUKA, Porodica Knežević iz Trna, nadomak Banjaluke već četrdeset godina uspješno se bavi prodajom i ugradnjom parketa, laminata i tehničkih podova, a da bi upotpunili svoju ponudu prije tri godine osnovali su preduzeće za proizvodnju ljepila i premaza za parket i drvo.
Počeli su kao mala zanatska radnja 70-ih godina kao „Parketar Knežević“ da bi se nakon 30 godina rada i razvoja registrovali kao „Knežević Entering“.
„Firmu je osnovao moj otac prije 40-ak godina, gdje je jedino on bio zaposlen, da bi razvojem poslovanja radnju preregistrovao 2007. godine u formu u kojoj poslujemo i danas“ , rekao je za portal CAPITAL Marko Knežević.
Ovo preduzeće nudi sve vrste parketa, laminata, tehničkih podova, keramike, kao i ugradnju istih. Pored podnih obloga, u mogućnosti su obezbijediti izvođenje svih završnih radova u građevinarstvu, uz vlastito učešće kvalitetnih materijala stalnih dobavljača iz zemlje i inostranstva, ali i osmisliti kompletan enterijer objekata.
Osim firmom “Knežević Entering”, ova porodica od 2016. godine uspješno rukovodi i novim preduzećem “Entering HIP“ koje se bavi proizvodnjom ljepila i prajmera za parket i premaza za drvo, čime su htjeli da upotpune svoju ponudu usluga.
Zajedno ova dva preduzeća, „Knežević Entering“ i „Entering HIP“ trenutno zapošljavaju 28 radnika.
„U Prijedoru trenutno imamo četiri zaposlena radnika, dok u matičnom preduzeću u Trnu imamo ukupno 24 radnika“, istakao je Knežević.
Kvalitet usluga koje pružaju ova dva preduzeća prepoznat je na tržištu Bosne i Hercegovine, regiona i inostranstva.
„Svoje usluge pružamo na cijelom tržištu BiH, takođe aktivni smo i u Srbiji i Crnoj Gori. Prepoznati smo i u nekim evropskim zemljama, pa smo svoje poslovanje proširili i na Austriju i Italiju“, rekao je Knežević.
Poslovanje preduzeća „Knežević Entering“ zajedno sa preduzećem „Entering HIP“ pozitivno raste iz godine u godinu što pokazuju bilansi uspjeha.
Iako se rezultati za 2018. godinu još uvijek sumiraju, prethodne godine ostvarili su uspjeh. Promet koji su ostvarila ova preduzeća kretao se od 1.200.000 do dva miliona KM.
Ova godina za njih je reprezentativna, ugovoreni su poslovi za cijelu godinu, a nadaju se da će tako ostati i u narednim godinama.
„Što se tiče građevinskih radova, postigli smo pun kapacitet, ugovoreni smo za cijelu godinu. S obzirom kakvo je trenutno stanje na tržištu BiH, zadovoljni smo što i dalje opstajemo“, kaže Knežević.
Dodaje da planiraju i investicije radi proširenja preduzeća, zapošljavanja novih radnika, ali da nije siguran da li će se ti planovi ostvariti ove ili naredne godine.
Kao i sve ostale privrednike, i ova preduzeća muče isti problemi, a to su veliki fiskalni i parafiskalni nameti, nejasno regulisana zakonska regulativa i pristupi finansiranja.
„Muče nas standardni problemi koje svi imaju u ovoj državi, ne olakšavaju nam poslovanje na našem tržištu, ali i ne pomažu da bi postali još bolji,“ rekao je Knežević.
Ističe da ne postoji politika, a ni vlast koja je pomogla privredniku da napravi neki privredni zamah, osim onih koji dobijaju poslove preko namještenih tendera, ali da se uz korektan rad može doći do rezultata.
CAPITAL
Poslovni portal CAPITAL.ba će u narednom periodu objaviti niz priča o kompanijama u BiH koje su uspjele na domaćem ili stranom tržištu bez političkih veza ili dobijanjem unosnih poslova od države i vlasti. Pozitivnim primjerima poslovanje želimo ohrabriti i podstaknuti mlade i inovativne ljude da se počnu baviti privatnim preduzetništvom, te pokazati da je moguće biti uspješan bez politike i javnih budžeta. Projekat “Svijetla strana BiH” se realizuju uz pomoć granta ambasade SAD u BiH.