BEOGRAD/KOPAONIK, Srbija bi u zaštitu životne sredine trebalo da uloži oko 15 milijardi evra narednih godina da bi dostigla kvalitet životne sredine kao u razvijenim zemljama EU, ali prije svega poboljšala život svojih građana, rekao je ministar zaštite životne sredine Srbije Goran Trivan.
Obraćajući se učesnicima plenarne sesije “Oblikovanje budućnosti životne sredine u uslovima klimatskih promena i nedostatka ljudskih resursa” na “Kopaonik biznis forumu”, Trivan je naveo da će u periodu do 2027. godine samo za sisteme za preradu otpadnih voda u Srbiji biti potrebno oko 4,3 milijarde evra.
“Za vodu za piće biće potrebno uložiti oko 1,5 milijardi evra. U oblast otpada moraćemo uložiti, kako je procenjeno, 1,3 milijarde evra, što čini više od sedam milijardi evra neophodnih investicija”, rekao je on.
Trivan kaže da je riječ o investicijama koje se mogu vratiti višestruko i doprinijeti podizanju privrednog, životnog i ukupnog društvenog standarda, saopšteno je iz Ministarstva zaštite životne sredine Srbije.
On je podsjetio da je, prema procjenama Fiskalnog savjeta Srbije, potrebno da povećanje budžetskih izdataka za zaštitu životne sredine iznosi oko 1,2 do 1,4 odsto BDP-a, odnosno oko 500 miliona evra.
Trivan je rekao da se javne investicije u životnu sredinu u narednim godinama procjenjuju na 8,5 milijardi evra.
Trivan je pozvao domaće i strane privrednike da ulažu u oblast zaštite životne sredine i na taj način doprinesu razvojnom zamahu Srbije i boljem kvalitetu životne sredine građana.
On je rekao da je Srbija u prelomnoj godini za rješavanje višedecenijskih problema i pitanja u zaštiti životne sredine i da je prepoznavanje ove oblasti kao izuzetno profitabilne i za investiranje perspektivne, od ključnog značaja za postizanje evropskih standarda u životnoj sredini Srbije.
“Ovaj vek će biti vek zelenih politika i zelenih investicija. Što pre to shvatimo, to ćemo pre biti u vozu za budućnost”, istakao je Trivan, navodeći da je poteebno razmisliti o većem uključivanju privatnih investicija i nacionalnih izvora finansiranja, kao i da je neophodno da se u potpunosti operacionalizuje Zeleni fond.
Prema njegovim riječima, prioritet Srbije je izrada projektno-tehničke dokumentacije, jer ona prethodi svakom investiranju, a potrebno je jačati mehanizam finansiranja i pomoći lokalnim samoupravama u realizaciji projekata zaštite životne sredine.
“Završavamo pregovore sa jednom od evropskih banaka o veoma povoljnom kreditu od 200 miliona evra kako bi se krenulo u izradu projektno-tehničke dokumentacije, ali i realizaciju projekata na koje se te dokumentacije odnose. Ovo je momenat preokreta za životnu sredinu Srbije”, naglasio je Trivan.
Trivan je rekao da Ministarstvo zaštite životne sredine nudi javno-privatna partnerstva. Srna