BERLIN, Izvoz njemačkih automobila u SAD bi, dugoročno gledano, mogao da padne za gotovo 50 odsto ako bi SAD uvele trajne uvozne carine od 25 odsto.
Ove prognoze daje njemački ekonomski institut “Ifo”.
“Te tarife bi smanjile ukupan izvoz automobila iz Njemačke za 7,7 odsto, što je ekvivalentno iznosu od 18,4 milijarde evra”, kaže Gabrijel Felbermajr, direktor Centra za međunarodnu ekonomiju pri Ifo institutu.
Izvoz iz drugih sektora i u druge zemlje bi u izvjesnoj meri mogao da ublaži ukupne ekonomske gubitke, tako da bi ukupan izvoz Njemačke pao za samo 11,6 milijardi evra, navodi se u saopštenju koje je Ifo dostavio Tanjugu.
Dodata vrijednost automobilske industrije u Njemačkoj bi se smanjila za sedam milijardi evra, što bi predstavljalo pad od oko pet odsto.
S druge strane, dodata vrijednost u američkoj automobilskoj industriji povećala bi se za oko 25 milijardi evra.
Izvoz automobila iz drugih zemalja takođe bi bio značajno pogođen carinskim stopama SAD, i tu, kako ocjenjuje Ifo, posebno treba spomenuti Meksiko, Japan, Kanadu, Južnu Koreju i Kinu.
Meksiko i Kanada bi mogli da budu izuzeti, ako bi njihov novi sporazum sa SAD na vrijeme stupio na snagu.
“EU može, međutim, da razvije pametnu kontrastrategiju koja bi efekte američkih tarifa po ekonomske rezultate obje strane svela na nulu”, smatra Felbermajr.
To bi, kako kaže, podrazumjevalo uvođenje tarifa na američke proizvode čiji bi proizvodjači morali da reaguju smanjenjem cijena.
“To bi zauzvrat naštetilo trećim zemljama čiji bi BDP mogao da padne za oko pet milijardi evra”, dodaje on.
Američko ministarstvo trgovine predstaviće najkasnije do nedjelje izvještaj koji se bavi pitanjem da li visok nivo uvoza automobila predstavlja prijetnju po nacionalnu bezbijednost SAD. Tanjug