Sekretarijat Energetske zajednice iznio je svoje mišljenje o izuzecima od pravila trećeg energetskog paketa EU za budući gasovod u Srbiji, koji bi trebalo da bude nastavak Turskog toka.
Kako se navodi, Sekretarijat je obavejstio regulatorni organ za energetiku Srbije AERS o svom mišljenju o izuzeću koje je AERS-u odobrio projektu gasovoda „Gastrans” 1. oktobra 2018. godine.
U saopštenju se navodi da je „Gastrans” projekat za novi naftovod na teritoriji Srbije, koji bi trebalo da bude povezan s novom infrastrukturom gasovoda koji će biti izgrađen „uzvodno u Bugarskoj i nizvodno u Mađarskoj”.
U svom mišljenju, Sekretarijat traži niz uslova kako bi se osiguralo da projekat ne dovede do zatvaranja tržišta u Srbiji i šire.
Projekat naftovoda „Gastrans” je produžetak novog gasovoda koji će se graditi u Bugarskoj, a za koji se očekuje da će se povezati s projektom Turski tok koji povezuje Rusku Federaciju sa Turskom.
Projekat ima za cilj da poveća dodatne količine ruskog gasa u jugoistočnu i centralnu Evropu.
Sa predviđenim kapacitetom od skoro 14 milijardi kubnih metara gasa godišnje, Gastransov cjevovod trebalo bi da počne sa radom na srpskom segmentu već do 2020. godine, i da dostigne svoj puni kapacitet tokom 2022. godine.
U svojoj procjeni, Sekretarijat se usredsredio na potrebu stvaranja ispravno funkcionalnih likvidnih i konkurentnih tržišta gasa u Energetskoj zajednici na osnovu jednakih pravila i uslova.
Kako se navodi, tržišta gasa u jugoistočnoj i centralnoistočnoj Evropi oslanjaju se na isporuke ruskog gasa i često imaju ograničene veze sa susjednim zemljama.
U procjeni uticaja projekta „Gastrans”, Sekretarijat, s jedne strane, zaključuje da će novi naftovod koji ulazi u zemlju sa juga poboljšati bezbijednost snabdjevanja diverzifikacijom puteva snabdjevanja, a s druge, upozorava da će on učvrstiti i održati dominaciju ruskog „Gasproma” i „Srbijagasa”.
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić juče je naznačio da je Srbija značajno bliže izgradnji gasovoda kroz zemlju poslije Mišljenja Energetske zajednice u vezi s projektom Magistralnog gasovoda od granice s Bugarskom do granice s Mađarskom.
On je naveo i da će pitanja iz tzv. trećeg energetskog paketa, koji zabranjuje monopol u trasportu i trgovini gasom, biti predmet daljih razgovora između EZ i srpskog regulatornog tijela, Agencije za energetiku. Tanjug/seebiz.eu