NOVI SAD, Na Produktnoj berzi ove nedjelje prometovano je 470 tona robe, čija je finansijska vrijednost bila oko 7,5 miliona dinara /oko 63.500 evra/, što predstavlja i robni i finansijski pad prometa u odnosu na prošlu nedjelju za čak 92, odnosno 82 odsto, saopšteno je iz Berze.
Kukuruzom je trgovano po maksimalnoj cijeni od 17,93 dinara /oko 0,15 evra/ po jednom kilogramu sa uračunatim porezom na dodatu vrijednost /PDV/, što predstavlja veću cijenu za 7,24 odsto u odnosu na prošlu sedmicu.
Berzanski eksperti smatraju da je cijena kukuruza precijenjena za najmanje 20 do 30 para /oko 0,0025 evra/, što kupci nisu bili spremni da plate.
Slična situacija bila je i sa pšenicom, čija cijena je bila od 23,27 dinara /oko 0,20 evra/ sa uračunatim PDV-om i takođe je dostigla svoj cjenovni maksimum.
Pšenica nije imala toliku cijenu na Berzi još od februara 2015. godine, a u odnosu na prošlu sedmicu skuplja je za 1,35 odsto.
Zrnom soje sklapali su se kupoprodajni ugovori po cijeni od oko 43 dinara /oko 0,36 evra/ po kilogramu sa uračunatim PDV-om.
Soja je u odnosu na prošlu sedmicu poskupjela za 4,40 odsto, a navedena cijena je najviša još od sredine jula prošle godine.
Iz Berze navode da, kad je riječ o svjetskom tržištu, trgovci trenutno najviše obraćaju pažnju na moguće mjere koje bi mogla da preuzme ruska administracija kako bi izbjegla rast cijene pšenice na domaćem tržištu.
Zvaničnici sugerišu da bi transport dobara unutar zemlje mogao da bude subvencionisan kako bi se ograničio rast cijena.
Zasad, kako se ističe, nisu najavljene restrikcije izvoza, ali potreban je oprez jer su trgovci tokom ranijeg perioda često bili iznenađeni odlukama ruskih zvaničnika.
Rast cijene ruske pšenice, kao i pad vrijednosti evra doprinijeli su da pšenica porijeklom iz Francuske bude konkurentnija na međunarodnoj sceni.
Berzanski indeks PRODEKS bio je na nivou od 210,76 indeksnih poena, što predstavlja rast za 4,88 indeksnih poena u odnosu na prošlu sedmicu. Srna