TOKIO – Na azijskim se berzama i u četvrtak, kao i prethodnih dana, trguje oprezno jer zbog usporavanja rasta kineskog, ali i globalnog gospodarstva ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama, dok je dolar oslabio.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,1 posto, nakon što je jučer stagnirao.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks oslabio 0,2 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Južnoj Koreji Australiji, Singapuru i Šangaju porasle između 0,1 i 0,5 posto.
Azijske ulagače nije osobito ohrabrio jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, nakon boljih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih rezultata nekoliko kompanija, među ostalim, i tehnološkog diva IBM-a.
I dok poslovni rezultati podržavaju tržište, ulagači su oprezni zbog usporavanja rasta globalne privrede, na što ukazuje niz makroekonomskih podataka.
Zbog toga je početkom sedmice Međunarodni monetarni fond (MMF) smanjio procjena rasta u ovoj i idućoj godini.
Ulagači su suzdržani i zbog toga što Bijela kuća i Kongres ne uspijevaju postići kompromis po pitanju finansiranja savezne vlade, pa se nastavlja blokada dijela državnih službi, što bi moglo naštetiti rastu američkog gospodarstva u prvom kvartalu.
„Ulagače najviše plaši mogućnost usporavanja rasta zbog trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine. U takvim okolnostima teško je za očekivati da će ulagači kupovati dionice”, kaže Harumi Taguchi, ekonomist u tvrtki IHS Markit.
A Bijela kuća tvrdi da se pregovori s Kinom odvijaju u pozitivnom smjeru. Tako je juče predsjednik SAD-a Donald Trump poručio da pregovori idu dobro i da Kina jako želi postići dogovor.
Nakon oštrog pada u decembru prošle godine, u januaru su svjetske berze nadoknadile dobar dio gubitaka, zahvaljujući nadi ulagača da će SAD i Kina postići trgovinski dogovor u zadanom roku.
No, posljednjih su dana ulagači oprezni, nakon što je objavljeno da je kineska privreda lani zabilježila najsporiji rast u posljednjih 28 godina i nakon što je MMF po drugi put u tri mjeseca smanjio procjene globalnog rasta.
Cijene nafte pod pritiskom
A kako bi usporavanje rasta globalne privrede moglo izazvati slabljenje potražnje za energentima, cijene su nafte posljednjih dana pod pritiskom, nakon tri tjedna rasta.
Jutros je na američkom tržištu cijena barela pala daljnjih 0,6 posto, na 52,30 dolara. I na londonskom je tržištu barel pojeftinio za 0,6 posto, na 60,80 dolara.
Na valutnim je tržištima, pak, dolar oslabio. Njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 96,06 bodova, dok je juče u ovo doba iznosio 96,32 boda.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo na 109,60 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 109,75 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena evra porasla s jučerašnjih 1,1365 na 1,1385 dolara. Hina