PRAG, Jedan od najvećih svjetskih ekonomista današnjice i profesor Kolumbija univerziteta Džozef Stiglic kaže da BiH, Srbija, Crna Gora, pošto nisu dio evrozone, imaju prednost održavanja fleksibilnosti kursa.
“To im omogućava dodatni mehanizam prilagođavanja, što države poput Grčke i Irske nemaju. Ali, male otvorene ekonomije u mnogome zavise od zbivanja u susjedstvu i na međunarodnoj sceni, prije svega zbog investicija i izvoza”, rekao je Stiglic.
On je upozorio da postoji ozbiljna prijetnja od produbljivanja ekonomske krize i da su drastične mjere štednje, kao u slučaju Grčke, pogrešan recept.
“Sadašnje mjere štednje samo će pogoršati stanje jer će spriječiti ekonomski rast. Vidimo šta se dešava u Grčkoj, Letoniji, Irskoj, Portugalu. Dakle, sve je više činjenica koje ukazuju da će mjere štednje biti kontraproduktivne po rast”, rekao je Stiglic za Radio Slobodna Evropa.
On je rekao da se svijet nije suočio sa ključnim problemima, a neki od njih su se u međuvremenu pogoršali, zbog čega se sada spasavaju velike banke.
Stiglic smatra da je deregulacija koju su sproveli Regan i Tačer, u najmanju ruku, doprinijela jačanju krize finansijskog sistema, što mora da se promijeni, te da je jedan od ključnih problema produbljivanje nejednakosti u društvu, sa čime se nadležni ne suočavaju.
On je rekao da je opstanak evra otvoreno pitanje koje zavisi od poteza političkih lidera.
Stiglic kaže da se na sadašnje probleme možete gledati i kao na produžetak krize iz 2008. godine, od koje se svijet uopšte nije oporavio.
“Bruto društveni proizvod u mnogim zemljama je i dalje ispod nivoa prije krize, slično je i sa zaradama. Nismo uspjeli da popravimo sistem. U nekim oblastima jesmo, ali se u drugim stanje pogoršalo”, rekao je on za Radio Slobodna Evropa.