SARAJEVO, Institucije BiH prvu polovinu ove godine završile su sa deficitom od 2,28 miliona maraka, navedeno je u izvještaju o izvršenju budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH koji je u posjedu “Glasa Srpske”.
Ukupni prihodi institucija BiH u pomenutom periodu bili su 418,53 miliona, a rashodi 420,81 milion maraka.
Institucije BiH su i u prvom polugodištu 2011. nastavile staru praksu prema kojoj najviše novca iz budžeta odlazi na bruto plate i naknade zaposlenih. Ti troškovi su u prvih šest mjeseci “olakšali” budžet za 258,6 miliona maraka.
Ovaj iznos je za 3,07 odsto veći u odnosu na isti period lani, a kao razlog za povećanje navodi se “primjena većih stopa poreza i doprinosa na lična primanja zaposlenih iz RS”.
Za naknade troškova zaposlenih isplaćeno je 55,20 miliona KM, što je za 19,8 odsto manje nego tokom prvih šest mjeseci lani. Smanjenje ove stavke je samo prividno, jer naknada za regres nije isplaćena u prvoj polovini godine.
Prosječan broj zaposlenih u institucijama BiH od januara do kraja juna bio je 21.383, a 30. juna ove godine u njima je radilo 21.529 činovnika.
– Broj zaposlenih u odnosu na kraj 2010. godine povećan je za 462, od čega se na Ministarstvo odbrane odnosi 429 radnika – navodi se u izvještaju i dodaje da planirani broj zaposlenih tokom ove godine iznosi 22.378.
Čak 43,9 odsto ukupnog broja radnika, odnosno 9.451 osoba zaposleno je u Ministarstvu odbrane BiH. Sljedeća na listi institucija sa najvećim brojem zaposlenih je Uprava za indirektno oporezivanje koja ima 2.417 radnika, a slijede Granična policija sa 2.285, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela 818, Agencija za istrage i zaštitu 698, Obavještajno-bezbjednosna agencija 686 i Ministarstvo inostranih poslova sa 526. Preostalih 4.648 radnika zaposleno je u ostale 64 institucije.
Kao razlog za povećanje broja zaposlenih u izvještaju se navodi da je tokom 2009. godine formirano pet, a lani još tri nove institucije i da je Ministarstvo odbrane nastavilo sa zapošljavanjem zbog otpuštanja vojnika na kraju 2010. godine.
Bruto plate i naknade zaposlenih samo su jedna stavka na koju su institucije BiH trošile ogroman novac.
Podaci pokazuju da su troškovi zakupa isisali iz budžeta 14,1 milion KM, što je za 3,4 odsto više nego u istom periodu lani, a ugovorene i druge posebne usluge koštale su 17,7 miliona maraka.
Budžet bi bio u još većem deficitu da nabavka građevina nije izvršena sa samo dva odsto u odnosu na plan. Najveći potrošači po tom osnovu su Ministarstvo bezbjednosti BiH koje gradi Azilantski centar, Ministarstvo pravde kojem su neophodne desetine miliona maraka za državni zatvor, te Uprava za indirektno oporezivanje koja gradi regionalne centre u Tuzli i Mostaru i granični prelaz Bijača.
Privremeno finansiranje
Savjet ministara BiH donio je juče Odluku o privremenom finansiranju institucija i međunarodnih obaveza BiH za posljednja tri mjeseca ove godine i zadužio sve budžetske korisnike da nastave sa uštedama na svim stavkama tekućih rashoda.
Privremeno finansiranje je produženo jer nije usvojen budžet za tekuću godinu. Glas Srpske