BEOGRAD, Ministarstvo rada i socijalne politike Srbije brine o bezmalo 100.000 penzionera koji su svoja primanja ostvarili ”po posebnim propisima”.
Među njima su i penzioneri koji su imali beneficirani radni staž, pa tako, osim nosilaca spomenica, bivših partizana, akademika, radnika saveznih ministarstava, država obezbjeđuje isplatu i policajcima i rudarima.
Za sve njih zajedno, iz republičke kase godišnje se izdvaja 15,6 milijardi dinara. Novac se prebacuje na račun Fonda PIO koji potom ”distribuira” penzije onima koji su ih i zaslužili.
“Penzije se, osim po opštim propisma, isplaćuju i na osnovu posebnih koji su važili u ranijim godinama, pa i u vrijeme SFRJ. Zato danas imamo penzionere koji su nekada radili u saveznim organima, saveznom ministarstvu inostranih poslova, ali i unutrašnjih poslova i slično”, objašnjava Radina Todović, državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike Srbije.
Ona navodi da se “osim njih, iz budžeta odvaja novac i za one koji su se penzionisali na osnovu beneficiranog radnog staža, kao što je slučaj sa djelom radnika iz republičkog i saveznog MUP-a, kao i sa rudarima jer im se 12 mjeseci provedenih na poslu računa kao 18”.
U republičkom Fondu PIO kažu da penziju, po posebnim propisima, samo u centralnoj Srbiji prima 17.641 radnik MUP i da su im prosječni iznosi na čekovima 41.100 dinara. Penziju od 23.406 dinara, iz istog regiona, u prosjeku prima i 2.327 rudara. Najveće iznose dobijaju akademici, pa njih 31 mjesečno podiže 57.800 dinara.
“Akademici su ranije primali penziju koja je bila tačno definisana zakonom. Danas zaslužni građani primaju nacionalne penzije, koje se takođe isplaćuju iz budžeta, s tim da je to regulisano uredbom i zato bi se one prije mogle nazvati nekom naknadom, a ne penzijom”, objašnjava Todovićeva.
U Penzijskom fondu dodaju i da je na njihovom spisku najviše penzionera koji su se registrovali kao borci poslije 1943. godine i njih je ukupno 55.254. Najviše ih živi u centralnoj Srbiji i mjesečno primaju 21.594 dinara. Novosti