ATINA, “Nedjelja puna tenzije i neizvjesnosti ostaje za nama, razrješenje je na vidiku”, poručio je Grcima njihov premijer Jorgos Papandreu sa samita lidera EU.
Grčki mediji javljaju da je premijer Papandreu, poslije uspješne posjete Berlinu, tokom neformalnih susreta u Varšavi uspio da ubjedi većinu skeptika da će Grčka bezuslovno izvršiti obaveze.
Najbolja vijest stigla je još ranije iz Berlina gdje je Bundestag izglasao jačanje evropskog Fonda za ekonomsku stabilnost. Niko ne želi ni da razmišlja o tome šta bi se desilo da su njemački parlamentarci odlučili drugačije, ali dio zasluga za epilog pripisuje se i “emotivnom i ubjedljivom izlaganju Jorgosa Papandreua” predstavnicima njemačkog krupnog kapitala.
Uvjerenje da Grčku treba spasiti bankrota sve je osjetnije u napisima evropske štampe, za razliku od prije desetak dana, kada su se svi opraštali od “zemlje koja je bankrotirala”.
Premijer Papandreu imao je u Poljskoj nekoliko veoma važnih sastanaka sa premijerima Francuske, Irske, Portugala, Estonije i Španije, vicepremijerom Britanije i predsjednicima Ukrajine i Gruzije. Optimističke izjave sugerišu da će se uskoro dogoditi “evropski preokret”, koji bi označio novu eru za zabrinute Grke.
Kolekciju “lijepih vijesti”, od kojih se ovdašnja javnost odavno potpuno odvikla, upotpunjuje i informacija da su predstavnici “trojke” veoma zadovoljni razvojem događaja u Atini i da će, po svemu sudeći, odobriti za realizaciju veći dio srednjoročnog plana zemlje.
Članovi “trojke” inače rade u Grčkoj kao neka vrsta revizora – provjeravaju finansijske planove, bilanse, prihode i rashode. Pored toga, a to je u slučaju Grčke i najvažnije, oni procjenjuju budžet te zemlje za naredne mjesece i godine. Izvještaji se podnose kvartalno, a na osnovu njih ministri EU odlučuju o sljedećoj tranši kredita za Grčku. Bez njega bi, smatra se, zemlja ostala švorc.
Istovremeno, dobrodošlica koju su im priredili Atinjani bila je sve samo ne prijateljska. Sindikat zaposlenih u javnim službama saopštio je da je bio prinuđen da organizuje štrajk jer, kako je navedeno, njegovim članovima prijete „nove, varvarske mjere“. Desetine hiljada službenika trebalo bi da bude otpušteno, ali detalji o tome još nisu poznati.
Za to vrijeme, grčka vlada trudi se da štrajkovi na nju ne utiču. Premijer Jorgos Papandreu i ministar Venizelos ponavljaju da su odlučni u sprovođenju mjera štednje po bilo koju političku cijenu. A ona može da bude visoka, prenose agencije.