BRATISLAVA, Predsjednik Slovačke Ivan Gašparovič je rekao, nakon razgovora sa predsjednikom Njemačke Kristijanom Vulfom, da Slovačka ne smije da bude kočnica stabilizacije evra.
Gašparovič je pozvao slovačke stranke u parlamentu da ne blokiraju ratifikaciju zaštitnog mehanizma za evro.
“Posljednji je trenutak da se djeluje odgovorno. Slovačka ne može da bude kočnica stabilizacije evra i rješavanja krize u evrozoni. Nadam se da će naše političke elite to uvidjeti. Naše mjesto nije nigdje drugdje, samo u Evropi”, kazao je Gašparovič.
Njemački predsjednik je izrazio veliko razumijevanje za to što je u Slovačkoj tako teška diskusija o pomoći zaduženim zemljama.
Slovaci su, prema ocjeni njemačkog predsjednika, postupali kao primjer za ugled, bilo kada je u pitanju zdrav bankarski sistem, poštovanje kriterijuma pri prelasku na evro ili u politici stabilizacije. “I obični građani morali su da podnesu puno”, naglasio je Vulf.
U razgovorima Vulfa i Gašparoviča najviše vremena bilo je posvećeno upravo stabilizaciji evrozone, dužničkoj krizi i ratifikaciji novog zaštitnog mehanizma za evro.
Ratifikacija novog zaštitnog mehanizma za evro je u Slovačkoj neizvjesna jer je kategorično odbijaju liberali, partner u vladi premijerke Ivete Radičove, a opozicija ne želi da pomogne premijerki svojim glasovima.
Slovački predsjednik je zato najavio da će se prije nego što slovački poslanici u oktobru glasaju o zaštitnom mehanizmu za evro sresti sa liderima slovačkih partija i ubjediti ih da odbace svoje uske dnevnopolitičke stranačke interese.
Gašparovič nije isključio ni mogućnost da se zbog ratifikacije dogovora o novom mehanizmu pomoći dužnicima obrati vanredno poslanicima u parlamentu.
Slovačka snizila prognozu rasta
Centralna banka Slovačke (NBS) je snizila prognozu ekonomskog rasta u 2011-2013. zbog slabe izvozne tražnje, glavnog pokretača rasta slovačke ekonomije, zasnovane na izvozu automobila i elektronskih uređaja, kao i zbog nastavljanja stagnacije domaće tražnje. NBS sada očekuje da slovačka ekonomija ove godine ojača za 3,4 odsto, 2012. za 3,8 odsto, a 2013. za 5,1 odsto. Beta