BANJALUKA, Od ukupno 142 zemlje, BiH se našla na samom dnu ljestvice, odnosno na 126. mjestu po zadržavanju i privlačenju mladih talenata, a ako se porede zemlje u regionu, ipak ima dosta bolju strategiju od Srbije i Hrvatske, ali i lošiju od Crne Gore i Slovenije.
Pokazao je ovo godišnji izvještaj “Global Competitiveness Report” (GCR), koji je objavio Svjetski ekonomski forum.
Naime, kada su u pitanju zemlje u regionu, BiH je bolja od Srbije, koja se nalazi na 139. mjestu, Hrvatske koja je na 128, ali i Makedonije koja se našla na 133. poziciji.
– S druge strane, Crna Gora je daleko ispred BiH po načinu na koji nastoji da zadrži i privuče mlade talente, jer se nalazi na zavidnom 46. mjestu, kao i Slovenija, koja je na 58. poziciji – podaci su ovog izvještaja.
Najbolju strategiju za zadržavanje mladih talentovanih ljudi, ali i za njihovo privlačenje iz drugih zemalja ima Švajcarska, dok najlošiju ima država Haiti, koja se našla na posljednjem, 142. mjestu.
Precizne podatke o tome koliko je mladih i talentovanih ljudi otišlo iz Republike Srpske u posljednjih nekoliko godina, ili koliko ih trenutno studira u inostranstvu nemaju ni univerziteti, ali ni Ministarstvo prosvjete i kulture RS.
Ipak, većina mladih ljudi, posebno onih koji čine visokoobrazovani kadar, planira kako i na koji način da pređe granice, te da se zaposli u inostranstvu.
– Završila sam Ekonomski fakultet prije dvije godine, ali još nemam posao. Konkurisala sam na mnogim mjestima, ali sve je završeno bez uspjeha. Sanjam da odem u inostranstvo i da se tamo zaposlim, jer mi je to, izgleda, jedina šansa da normalno živim od svog rada – rekla je Banjalučanka Marija Janković.
Da ovakvih primjera ima mnogo, tvrdi i predsjednik Unije studenata RS Gordan Balaban, koji je istakao da svi nadležni moraju više da se angažuju kako visokoobrazovani kadar ne bi napuštao granice RS.
– Nedostatak posla je svakako najveći razlog što mladi žele da odu u inostranstvo, ali i što oni koji studiraju u inostranstvu nemaju želju da se vrate. Trebalo bi uvesti više projekata koji će podsticati zapošljavanje mladih, jer u suprotnom nam ozbiljno prijeti “odliv mozgova” – istakao je Balaban.
Pripravnici
Jedan od najvažnijih projekata koji afirmiše mlade u RS da ne odlaze u inostranstvo je zapošljavanje pripravnika.
Tako je i ove godine, zahvaljujući Vladi RS, raspisan javni poziv za zapošljavanje 1.000 pripravnika pod nazivom “Znanjem do posla”, a koji će biti otvoren do 21. novembra. Ovim projektom obuhvaćeno je 850 pripravnika sa visokom i 150 pripravnika sa višom stručnom spremom.
Rang-lista zemalja po najboljim strategijama za privlačenje mladih talenata
Pozicija Zemlje
1. Švajcarska
2. Singapur
3. SAD
4. Velika Britanija
5. Katar
Pozicija BiH u odnosu na region
46. Crna Gora
58. Slovenija
126. Bosna i Hercegovina
127. Hrvatska
133. Makedonija
139. Srbija
Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bježmo
Pa kad nam domaca garnitura ne dozvoljava da pristojno zivimo i radimo, onda sta drugo i ocekivati..ko moze put pod noge…