BEOGRAD, I početak oktobra u znaku je novih, viših cijena u trgovinama u Srbiji. Većina dobavljača već se „ispucala“ sa poskupljenjima za ovu godinu, cjenovnike ovih dana mijenjaju uglavnom manji proizvođači, a poskupljuju i neke privatne trgovačke marke. Cijene, istina, nisu mijenjali brzim tempom kao njihove brendirane kolege, ali zato šalju cjenovnike u trgovine „teže“ i do 20 odsto.
Krajem ove i početkom naredne nedjelje očekuje se rast cijena pojedinih mesnih prerađevina, slatkiša, sireva, začina, konzervi, pirinča, ali i svježe ribe od dva do devet odsto, a u nekim slučajevima i za petinu. Trgovci kažu da su dobili najave da će do kraja nedjelje poskupjeti do 20 odsto i pakovane grickalice, kao što su kikiriki, badem, pistaći.
– Potrošači se, po starom lošem običaju, početkom svakog mjeseca susreću sa novim poskupljenjima hrane, što negativno utiče na ionako tanak budžet – smatra Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača. – Prosječnom domaćinstvu u Srbiji standardno, hrana, piće, komunalije i transport odnesu gotovo 70 odsto prihoda, a građani vrlo teško sklapaju kraj s krajem i sa postojećim izdacima. Svako novo povećanje cijena odraziće se i na slabiji promet i lošiji život građana.
I mada su novi cjenovnici opet niži od konkurencije, to i nije neka utjeha za građane, kojima sve manje ostaje para za kupovinu hrane. Tim prije, što su nedavno u većini trgovina u Srbiji značajno poskupjele namirnice – pojedine vrste viršli i kobasica, sokova, napolitanki i kekseva, mliječnih prerađevina. Konditori su poskupjeli su za pet, suhomesnati proizvodi od tri do devet odsto, maslac i pavlaka za tri, a neki sirevi čak 20 odsto.
Trgovci kao razloge poskupljenja uglavnom navode poskupljenja kod proizvođača i više cijene sirovina. Istovremeno, proizvođači kažu da je rast cijena sirovina i energenata glavni uzrok novog poskupljenja hrane. Za sada „miruju“ cijene hljeba, ulja i šećera, dok cijene voća i povrća sezonski padaju.
Godišnji rast
Za godinu dana cijene su porasle za više od 11 odsto, a promet je pao za petinu. Gornji prag inflacije od šest odsto odavno je probijen. Najviše su poskupjela jestiva ulja i masti (35,2 odsto), kafa, čaj i kakao (28,9), hljeb i žitarice (27,2) odsto, šećer, med i čokolada (27 odsto), mleko, sir i jaja (18,3 odsto), a komunalije za 12,5 odsto. Novosti