VRANJE, Gradonačelnik Vranja Miroljub Stojčić kaže da će u toj opštini do kraja godine biti otvoreno 1.000 radnih mjesta, ali da to nije dovoljno.
On naglašava da je nezaposlenost u ovom kraju kao “socijalna bomba“ čiju razornu moć ne može da zaustavi lokalna samouprava.
“Broj od 8.500 nezaposlenih u Vranju i 28.600 u Pčinjskom okrugu, za Vranje i jug Srbije je prava ’socijalna bomba’ čiju razornu moć sami ne možemo da zaustavimo“, kazao je Stojčić i dodao da najnerazvijenije opštine treba da budu ozbiljna briga države.
Gradonačelnik kaže da su geografski položaj, kadrovi, niskoakumulativna radno intenzivna privreda i nedostatak gasa kao energenta, generatori ekonomske nemoći, čak i beznađa, sedam opština krajnjeg juga Srbije.
Prema njegovim riječima, lokalna vlast ne sjedi skrštenih ruku, ne kuka i ne čeka da se neko sažali i zabrine što u Vranju i na jugu Srbije ne može da otvori više radnih mjesta.
“Za ovih devet mjeseci od raznih donatora, fondova i drugih izvora, obezbijedili smo sredstva u visini još jednog godišnjeg budžeta, ali to naravno nije dovoljno za brže i efikasnije otvaranje novih radnih mjesta“, kaže gradonačelnik Vranja.
On podsjeća da je Vranje krajem osamdesetih imalo više od 34.000 zaposlenih, a da ih je danas tek 19.000.
“Planirali smo i uspjećemo da ove godine otvorimo 1.000 novih radnih mjesta, ali je to daleko od potreba Vranja, jer se siromaštvo susjednih opština iz dana u dan preliva na Vranje“, upozorava Stojčić.
Gradonačelnik Vranja podsjeća da su Bujanovac, Preševo, Trgovište, Vladičin Han, Surdulica i Bosilegrad među 40 najnerazvijenijih opština u Srbiji i da to mora da bude ozbiljna briga države. Tanjug