BEOGRAD, Predsjednik Saveza ekonomista Srbije (SES) Dragan Đuričin ocijenio je danas da bi ekonomski ambijent sa fiksiranim kursom dinara prema evru u Srbiji dao signal investitorima da naprave precizne biznis planove i da ulažu “sa racionalnim očekivanjima”.
“Normalno, to bi rješilo glavni problem naše ekonomije, a to je anemičan rast, praćen padom zaposlenosti”, istakao je Đuričin u izjavi Tanjugu.
“Da bi izbjegla strukturnu neravnotežu, naša privreda mora da podigne nivo ekonomske aktivnosti, a tek onda da razmišlja da monetarnim mjerama održava makroekonomsku stabilnost”, ocijenio je on.
Đuričin se složio sa ocjenom nobelovca Roberta Mandela, koji je ove sedmice boravio u Beogradu, da sadašnjem stanju razvoja ekonomije, i ambicijama Srbije da bude deo Evropske monetarne unije, ne odgovara postojeći monetarni model fleksibilnog deviznog kursa.
Profesor Mandel je ukazao na nekoliko tehničkih slabosti tog modela i na potrebu da se taj monetarni model zamjeni modelom fiksnog kursa, odnosno modelom valutnog odbora, podsjetio je predsjednik SES.
“Pri tome je dao i uslove za uvođenje ovog koncepta, prije svega kontrolu budžetskog deficita, zatim konkurentno pozicionirani kurs – znači ni kurs koji privileguje domaće izvoznike niti hendikepira uvoznike, već konkurentan devizni kurs i treća i najvažnija stvar jeste mogućnost da se monetarnim mjerama kontrolišu komponente deviznog kursa”, naveo je Đuričin.
Prema njegovim riječima, “to je sasvim druga filozofija vođenja monetarne politike koja bi više odgovarala situaciji u kojoj je srpska privreda impotentna i raštimovana zbog ogromnog ‘output gap-a’, koji sada postoji, i zbog rasta nezaposlenosti”.
Đuričin je ocijenio da se sadašnji monetarni model prvo”hranio” prihodima od privatizacije “i permanentno se hrani doznakama”.
On je napomenuo da i model fiksnog kursa, svakako, ima svoje troškove sprovođenja, “ali ekonomija je nauka o neto efektu i ako su neto efekti tog modela bolji, u smislu da je rast BDP-a i zaposlenosti veći od troškova održavanja tog modela, ja bih bio za taj model”.
Đuričin je podsjetio i na prijedlog Mandela da se na globalnom nivou uvede fiksni kurs između evra i dolara, jer bi u tom slučaju više od 50 odsto svjetskog bruto domaćeg proizvoda bilo razmenjivano u uslovima bez “valutne volatilnosti”, a uz to trebalo bi uvesti i fiksni kurs juana u odnosu na evro i dolar.
Takav pristup bi relaksirao valutni rat koji sada postoji, smirio tenzije, povećao ekonomska očekivanja i samim tim podstakao rast investicija, naveo je čelnik Saveza ekonomista. Tanjug
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
hhaaa,kako da ne,amerika ce sigurno to prihvatiti,pa oni i drze cijeli svijet zahvaljujuci dolaru, njegovom slobodnom plivanju i upumpavanju dolara bez pokrica,koristeci devizni kurs kao nominalno sidro.
@gp, ne bih da ispadnem glup, ali šta ti znači “devizni kurs kao nominalno sidro”