PRAG, Češki predsjednik Vaclav Klaus kaže da za Grčku nema rješenja unutar evrozone i ponovio da bi Grčka mogla da istupi iz monetarne unije relativno lako.
“Mogu da zamislim da neka od zemalja evrozone iz nje ode. Tehnički i administrativno, to je moguće”, kazao je Klaus.
On je i ranije preporučivao Grcima da se vrate drahmi i tvrdio, pozivajući se na iskustvo podjele Čehoslovačke i stvaranja nacionalnih valuta, da bi Grčka mogla lako da prestane da plaća evrima.
“Ne mislim da za Grčku postoji rješenje unutar evrozone, uz korišćenje evra kao valute. Biće samo trajna improvizacija, trajni budžetski transferi sa jedne strane Evrope na drugu”, kazao je Klaus.
On navodi da će se evrozona suočiti sa “užasnom” stagnacijom jer pokušava da spase Grčku i ostale prezadužene članice.
“Bojim se da evrozona nije u stanju da riješi problem Grčke i nekih drugih zemalja, trpićemo užasnu, veoma dugu ekonomsku stagnaciju u evrozoni i ne možemo izbjeći takvu sudbinu”, rekao je Klaus.
Češki predsjednik inače ne odbija pomoć Grčkoj, posebno zato što Češka nije članica evrozone pa ni ne plaća, ali već nekoliko puta je upozorio da pozajmice, dakle novac koji mora da se vrati, Grčkoj neće pomoći.
“Recimo bez ikakvih uvijanja, umjesto neutralne riječi pomoć, pozajmice, dakle nešto što mora da se otplaćuje, Grčkoj neće pomoći. Pokloni mogu eventualno da pomognu. Privremeno”, kazao je Klaus.
Klaus, kao najglasniji evroskeptik među šefovima država i vlada evropske dvadesetsedmorke, odbija da se Češka odrekne svoje krune i uđe u evrozonu na šta se obavezala u pristupnom ugovoru. On je od vlade premijera Petra Nečasa zatražio da sa Briselom što prije dogovori izuzetak za Češku iz te obaveze.
Evrozonu kao koristan i dobar projekt u koji bi Češka trebalo da uđe Klaus, prema ranijim izjavama, vidi samo ukoliko bi to bila monetarna unija zemalja koje bi imale kompatibilne privrede i slične njemačkoj privredi.
Članice zone evra i MMF su obećali mnoge milijarde evra zajmova za spasavanje Grčke, insistirajući da Atina u zamjenu smanji svoj budžetski deficit kako bi se spriječio potencijalni destabilizirajući bankrot te zemlje. Strahovanja da bi Grčka mogla da bankrotira zbog nemogućnosti da vrati ogromni dug potresla su posljednjih mjeseci svjetska finansijska tržišta i podstakla zabrinutost da bi se evrozona mogla raspasti. Grčki ministar finansija Evangelos Venizelos kaže da će Grčka ostati u evrozoni “zauvijek”. Beta, Tanjug