BEOGRAD, Svakog mjeseca sve više trošimo za hranu, ali tanjiri su nam prazniji. Upravo zbog neophodnih namirnica, prosječna porodica u Srbiji prinuđena je da štedi na garderobi, ali mora da smanjuje svoje troškove u transportu, komunikacijama, dok za obrazovanje i kulturu ne ostaje ništa. U drugom kvartalu ove godine za obrok i piće bilo je potrebno 44,3 odsto ukupnog kućnog budžeta, odnosno dva odsto više nego u prethodnom tromjesečju.
Domaćinstva u Srbiji u prosjeku su u drugom kvartalu imala mjesečne prihode od 51.467 dinara, što je oko 3.000 dinara više nego u prvom tromjesečju. Za ličnu potrošnju, porodice su mjesečno izdvajale prosječno 46.500 dinara, a samo za hranu i piće odlazi 20.549 dinara.
Ipak, većinu potrošača u našoj zemlji zbunjuje statistika koja kaže da smo u vrijeme „bombardovanja“ novih, viših cijena, za namirnice trošili samo dva odsto više nego prvih mjeseci ove godine. Jer, istovremeno, cijene brojnih artikala „otišle“ su za dva do čak 30 odsto.
– Statistika ima svoje metode obračuna, ali za prosječnog građanina Srbije to gotovo da nema značaja – kaže Milan P., inženjer iz Novog Sada. – Svi znamo da nam najviše novca odlazi za hranu, ali je potpuno nerealno da nam je u vrijeme škole za obrazovanje mjesečno potrebno samo 249 dinara, koliko pokazuje statistika. Prema njihovoj računici, za kompletnu porodicu mjesečno odlazi oko 2.000 dinara i za odjeću i obuću, a po sadašnjim cijenama ne bi mogli da se odenu ni kod Kineza.
Dok hrana iz mjeseca u mjesec „odnosi“ sve više novca iz kućnog budžeta, statistika pokazuje da su domaćinstva generalno manje trošila i za stanovanje, vodu, struju i to za dva odsto u odnosu na prvi kvartal.
Nešto su nam skromniji i izdaci za komunikacije i transport. Izdvajamo manje i za zdravlje i obrazovanje.
S druge strane, troškovi prosječne porodice u Srbiji porasli su za alkoholna pića i duvan, rekreaciju i kulturu, kao i za opremanje i održavanje stana.
To se poklapa sa poskupljenjima proteklih mjeseci u radnjama, posebno kada je riječ o sredstvima za higijenu, čije su cijene u prosjeku porasle za petinu. I alkohol i cigarete plaćamo skuplje zbog usklađivanja akciza.
Penzije
Najveći udio u ukupnim prihodima srpskih domaćinstava, koja su u drugom tromjesečju ove godine mjesečno raspolagala, u prosjeku, sa 48.581 dinar, čine zarade iz redovnog radnog odnosa, što je 45,6 odsto. Penzije čine 32,3 odsto ukupnih primanja, odnosno 16.627 dinara. Ostatak čine primanja van radnog odnosa, socijalna primanja, ona iz inostranstva. Novosti