BANJALUKA, Bosna i Hercegovina je i treću godinu zaredom proglašena najnekonkurentnijom zemljom u Evropi po ocjeni Svjetskog ekonomskog foruma (WEF).
BiH je u novom izvještaju WEF-a o globalnoj konkurentnosti za 2011-2012. godinu zauzela 100. mjesto među 142 rangirane države svijeta, što je pomak za dvije stepenice u odnosu na prošli izvještaj.
Međutim, to je još daleko najniži plasman u evropskim, pa čak i regionalnim okvirima. Najkonkurentnija zemlja u okruženju je Slovenija, koja se, uprkos padu za čak 12 mjesta, nalazi na 57. poziciji u svijetu. Slijede je Crna Gora na 60. mjestu (pad za 11 pozicija), zatim, Hrvatska na 76. (napredak za jedno mjesto), Albanija na 78. (pomak za 10 pozicija), Makedonija na 79. (bez promjene) i Srbija na 95. mjestu uz godišnji pad za jednu poziciju.
Najslabije pozicije u 12 analiziranih oblasti konkurentnosti, BiH je dobila po razvoju finansijskog tržišta (tek na 124. mjestu), zatim efikasnosti robnog tržišta (115), institucija (108) i poslovne sofisticiranosti (108).
Dosta bolje pozicije zauzeli smo, pak, u oblasti zdravstvenog i osnovnog obrazovanja (58. mjesto), tehnološke spremnosti (73) i makroekonomskog ambijenta (78).
Alarmantno je da je BiH u nekoliko od stotinak analiziranih područja smještena pri samom svjetskom dnu. Među najgorim zemljama svijeta smo po kvalitetu infrastrukture (putevi, luke i aerodromi), zaštiti interesa malih akcionara, obuci zaposlenih, transparentnosti vladinih politika, etičkih navika firmi i intenzitetu lokalne konkurencije.
Sa druge strane, na vrhu globalne ljestvice pozicionirani smo u područjima uticaja opasnih zaraznih bolesti i terorizma na poslovne aktivnosti, a vrlo visoke ocjene dobili smo i za prakse u zapošljavanju i otpuštanju radnika, za nivo inflacije, te kvalitet matematičkog i naučnog obrazovanja.
Alija Remzo Bakšić, direktor Asocijacije poslodavaca BiH, kaže da je u našoj državi već odavno alarmantno ekonomsko stanje, ali da političari ne pokazuju volju da formiraju izvršnu vlast na državnom nivou, a kamoli da preduzmu korake na unapređenju konkurentnosti.
“Kod nas je uvijek ogledalo krivo za to što smo ružni. Tek kada se političari zaista okrenu rješavanju potreba građana, tek kada usliše potrebe poslodavaca i definitivno se odluče da rade posao za koji su izabrani, možemo očekivati neke pomake. Dok se to ne desi, stalno ćemo čitati izvještaje međunarodnih organizacija u kojima smo zadnji u Evropi i svijetu”, uvjeren je Bakšić.
On ističe da vlasti konačno moraju odrediti prioritetne mjere za poboljšanje ekonomske konkurentnosti, ističući da zemlju godinama pritišću problemi visoke nezaposlenosti, platnog i spoljnotrgovinskog deficita.
“Zvono odavno zvoni na uzbunu i svi se pitamo dokle će još građani imati strpljenja da gledaju kako političari ništa ne preduzimaju da poboljšaju životni standard”, naglasio je Bakšić.
Svjetski ekonomski forum je na vrh ljestvice globalne konkurentnosti pozicionirao Švajcarsku, koju slijedi Singapur, potisnuvši Švedsku na treće mjesto, te Finsku. SAD bilježe pad konkurentnosti treću godinu zaredom i na novoj ljestvici zauzele su peto mjesto. Među razlozima slabljenja pozicije najveće svjetske ekonomije na području konkurentnosti u izvještaju WEF-a navode se ekonomski problemi, oslabljeno povjerenje u političare i neefikasnost vlade.
Sjeverna i zapadna Evropa dominiraju među prvih 10 zemalja, među kojima je jedini predstavnik Azije Japan, koji je zauzeo deveto mjesto, nakon prošlogodišnjeg šestog. Među deset najboljih još se nalaze Njemačka (šesto mjesto), Holandija (sedmo) i Danska (osmo), te Velika Britanija, koja se probila na 10. mjesto, sa prošlogodišnje 12. pozicije.
Dugovima opterećena Grčka nastavila je pad na ljestvici i sada se nalazi na 90. mjestu, kliznuvši za sedam mjesta u odnosu na prethodni izvještaj.
Kina, druga najveća svjetska ekonomija, zauzela je tek 26. mjesto, napredovavši za svega jedno. Među ostale četiri ekonomije takozvane grupe BRIKS tek je Južnoafrička Republika ušla u 50 vodećih, zauzevši upravo 50. mjesto, dok je Brazil na 53, Indija na 56, a Rusija na 66. poziciji. Nezavisne novine