BANJALUKA, Devet banaka u Srpskoj u prvoj polovini ove godine ostvarilo je neto dobit u iznosu od 35,7 miliona KM, dok je jedna banka poslovala sa gubitkom od 510.000 KM. Neto dobit banaka veća je za 221 odsto u odnosu na isti period lani.
Navodi se to u izvještaju Agencije za bankarstvo RS o stanju bankarskog sistema RS za prvih šest mjeseci ove godine i dodaje da je na nivou ukupnog bankarskog sektora ostvaren pozitivan finansijski rezultat u iznosu od 35,2 miliona KM, što je znatno više u odnosu na isti period prošle godine kada je ostvarena neto dobit u iznosu od 11,1 milion KM.
Prema podacima Banjalučke berze, negativan poslovni rezultat u prvom polugodištu 2011. godine ostvarila je MF banka Banjaluka.
– U idućem periodu se očekuje izvjesno usporavanje negativnih trendova, prije svega rasta potencijalnih kreditnih gubitaka. Međutim, banke treba da drže pod kontrolom strukturu prihoda i rashoda, zbog činjenice da su operativni rashodi i dalje znatno veći od operativnih prihoda – ističe se u izvještaju Agencije za bankarstvo.
Ekonomista Zoran Pavlović kaže da je značajan dio ogromnog povećanja profita koji su banke imale ostvaren zahvaljujući povećanju glavnice zbog švajcarskog franka.
– Drugi razlog je činjenica da su se banke počele racionalnije ponašati u okviru trošenja novca na marketing i razna sponzorstva. Takođe, banke su postale opreznije poslije svih turbulencija koje su se desile na finansijskim tržištima u ovoj godini – istakao je Pavlović.
On je rekao da se ovi podaci mogu smatrati određenim oblicima oporavka bankarskog sektora, ali i kao ostvarenje ekstraprofita usljed velikih kursnih razlika koje su se prenijele na teret dužnika.
– S obzirom na to da banke nisu isplaćivale kredite u francima, nego u domaćoj valuti, prihod koje su banke ostvarile po osnovu promjene kursa franka bi morao biti prikazan kao ekstraprofit. Dok god nadležne institucije ne izvrše pritisak na bankarski sektor, ljudi koji su pozajmili novac u francima će ispaštati zbog toga. To je ustvari lična korist banaka i vlast bi morala da je posmatra kao ekstraprofit i oporezuje – kazao je Pavlović.
Prema izvještaju Agencije za bankarstvo, ukupni prihodi banaka za šest mjeseci iznose 234,6 miliona KM sa stopom rasta od devet odsto u odnosu na isti period prošle godine. Od toga prihodi od kamata iznose 158,4 miliona KM i čine 68 odsto ukupnih prihoda sa stopom rasta od dva odsto u odnosu na prvo polugodište 2010. godine.
– U strukturi ovih prihoda, najveće učešće je kamata po kreditima koje iznose 142,6 miliona KM, sa stopom rasta od dva odsto u odnosu na isti period prošle godine – navodi se u izvještaju.
Ukupni rashodi iznose 195,6 miliona KM sa stopom pada od šest odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Likvidnost
Operativni prihodi pokrivaju 79 odsto ukupnih operativnih rashoda, a ostalih 21 odsto se finansira iz prihoda od kamata i sličnih prihoda.
– Iako su evidentni određeni trendovi pada, likvidnost bankarskog sektora Srpske je zadovoljavajuća i banke ispunjavaju sve zadane parametre likvidnosti – navodi se u izvještaju Agencije za bankarstvo. Glas Srpske
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
saglasna sam sa gospodinom pavlovićem. hypo banka ostvaruje ekstraprofit po osnovu kredita u chf-u i treba to oporezovati.
zoran pavlovic lupeta onako narodski.
Ovolika dobit može u samo finansijski ne uređenoj državi kao što je naša i odnosima banaka prema klijentima. Ima li još i jedna grana privrede ili ne privrede da se može ostvariti ovolika dobit, a o ostalim postupcima kreditnih korisnika ne mogu ni da pomislim, jer sam upravo zbog njihove dobiti sve u životu izgubio, a upravo zbog neregulisanosti finansijskog tržišta i postupaka finansijksih institucija.
@ŽIRANT, slažem se da ovolika dobit može da bude samo u neuređenoj državi. Da je uređena, morala bi dobit da bude barem 10x veća.