VAŠINGTON, Zbog velikih mjera štednje u pojedinim zemljama, svjetska privreda bi mogla da ima još sedam teških godina – upozorio je njemački ministar finansija Volfgang Šojble.
On je rekao da će nekoliko godina proći dok se ne konsoliduju budžeti pojedinih država i zatražio u Evropi usku saradnju u oblasti privredne politike kako bi se osigurao dugoročni rast.
Prema njegovim riječima, odlučujući značaj za postizanje zacrtanog cilja imaće hitno provođenje strukturalnih reformi te brza konsolidacija budžeta u Italiji, Španiji, Portugalu i Grčkoj.
Šojble je još u četvrtak zatražio više angažmana zemalja evrozone u savladavanju finansijske i privredne krize.
Šefica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristin Lagard pozvala je političare u SAD da preduzmu jasne korake za pokretanje privrede.
“Vašington mora da postigne dogovor o vjerodostojnom planu kako bi kontrolisao buduće državne dugove”, izjavila je Lagard u subotu na susretu zvaničnika narodnih banaka u američkoj saveznoj državi Vajoming.
Lagard je poručila da je upravo sada važno obezbijediti snažan privredni rast. “Ako bi privreda stagnirala, planovi za smanjenje troškova izgubili bi na vjerodostojnosti”, upozorava Lagard. Osim toga, politika se mora pobrinuti za opuštanje krize nekretnina.
Lagard je pozvala centralne banke da ostanu pri svojim niskim kamatama te da razmisle o mogućnostima preduzimanja “nekonvencionalnih” koraka, ako bi oni bili potrebni u svrhu zaštite krhkog oporavka privrede.
Šefica MMF-a pozvala je evropske države da dovedu u red svoje finansije. “Pojedine zemlje moraju da provedu planove za smanjenje budžetskih deficita koristeći vjerodostojan put finansiranja”, rekla je ona, naglašavajući da to podrazumijeva i trajnu podršku Evropske centralne banke.
Lagard zahtijeva i dokapitalizaciju evropskih banaka.
“Svjetska privreda raste, ali još uvijek u nedovoljnoj mjeri”, poručila je Lagard.
Šef Evropske centralne banke Žan Klod Triše naglasio je na sastanku predstavnika centralnih banaka da je neophodno održati stabilnost cijena kako bi se postavio temelj za zdravi rast.
“To smatramo apsolutno važnim za povjerenje”, rekao je Triše.
Njemačka kancelarka Angela Merkel i američki predsjednik Barak Obama u telefonskom razgovoru u subotu analizirali su stanje svjetske privrede. Kako je saopšteno iz Bijele kuće, Merkel i Obama su saglasni da je za pokretanje svjetske privrede potrebno “djelovanje prema dogovoru”, među ostalim u okviru Grupe 20 najrazvijenijih zemalja.