BANJALUKA, Vlada Republike Srpske /RS/ donijela je danas odluku o dugoročnom zaduživanju RS putem emisije obveznica, kao bi se nadomjestila kreditna sredstva međunarodnih finansijskih institucija od 177 miliona KM za budžet RS, izjavio je ministar finansija RS Zoran Tegeltija.
On je rekao novinarima nakon sjednice Vlade da je odlučeno da se ide u emisiju obveznica od 120 miliona KM, sa rokom otplate do 10 godina i procijenjenom kamatnom stopom do osam odsto.
Tegeltija je naveo da će takav prijedlog biti dostavljen Narodnoj skupštini RS na razmatranje i usvajanje, jer ona treba dati saglasnost za kreditno zaduženje.
Prema njegovim riječima, nakon odobrenja Vlada RS donosi odluku o emisiji obveznica. Tegeltija smatra da će se to biti završeno do 15. oktobra da bi upis obveznica bio između 1. i 15. novembra.
Tegeltija je pojasnio da će razlika između 120 i 177 miliona KM biti pokrivena trezorskim zapisima, čija prva emisija dospijeva na naplatu u novembru.
On je podsjetio da je ovih 177 miliona KM bilo predviđeno da se obezbijedi iz sredstava međunarodnih finansijskih institucija – Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/, Svjetske banke i Evropske komisije.
Tegeltija je naveo da su svi rokovi za razgovore sa MMF-om završeni, te da je trebalo da se održe još u martu, ali u tom trenutku nije postojala vlada FBiH, pa se nije moglo razgovarati.
On je naveo da se radi o objektivno malom iznosu sredstava od MMF-a, koja za RS iznose oko 20 miliona KM.
Tegeltija je pojasnio da su neusvajanjem fiskalnog okvira BiH za ovu godinu blokirana sredstva Evropske komisije od kojih je Vladi RS pripadalo oko 30 miliona evra.
Prema njegovim riječima, treći izvor je trebalo da bude iz sredstava Svjetske banke, kroz program podrške budžetima, ali je projekat blokiran jer je uslov za operativnost tih sredstava bilo donošenje imovinskog cenzusa u RS i FBiH.
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Hahahahaha ovi su i Grke zaj***, AMBISE stizemo!
8% – da to nije baš onako pomasna kamata?
Rade li oni sta drugo osim sto dizu kredite?Jos kad bi neko znao u sta ce biti ulozen ovaj dugorocni kredit,pretpostavljam za plate nestrucne administracije ili pokrice nekog deficita.Ja sam mislio da smo mi najstabilniji u regionu.Nek su nam svi bogovi svijeta na pomoci…
Kad jednom svi ovi krediti i obveznice, odnosno njihovi zbirni anuiteti dospiju na plaćanje neko će morati malo da BANKROTIRA 🙂 Ko tada bude na vlasti naće se u obranom grožđu 😉 zato kradimo dok još ima šta da se “očerupa” u ovjoj anarhiji!!! 😉
Dok je MMF-a nema bankrota – za nas. Ali sta ce naredne generacije?
Ovo je kao bicikl stanu li da se zaduzuju padose. Ovo je katastrofa a zna se vec i ko ce kupiti te obveznice naravno Elektroprivreda jer jedina ima para a banke valjda imaju nekakva ogranicenja jedino ako i to ne ukinu kako su krenuli ali postoje one barabe MMF koji ce sigurno zavrtati i dozirati onoliko koliko mu je potrebno za kamatu na date kredite. Naredne generacije prijatelju nema sta da traze ko ima djecu neka nauce nesto najnuznije na engleskom i njemackom i trbuom za kruhom. Neka zive ovi lopovi ali nicija nije do zore i jedina pravda svi cemo dolje dva metra bez geometra.
Znači baš dogorilo. Kasa IRB-a prazna, kredit MMF-a propao, daj obveznice i trezorske zapise…
Naslušali smo se priča o silnom razvoju, porastu industrijske proizvodnje, održavanju zaposlenosti, rekordnom pokrivenošću uvoza izvozom, porastu prosječnog LD i ko zna šta sve. Da je to tačno, u konačnici bi (uz povećanje poreza i ukidanje neoporezivog dijela LD) donijelo bolje punjenje budžeta. Očito da nije…
Umjesto toga imamo prazan budžet i nikad veće deficite budžetskih fondova. I dok se administracija koti brže od zečeva, i dok podobnima poreski dug oprašta ili reprogramira do beskonačnosti, donose se novi zakoni o PIO i “pravima” boraca koji samo imaju za cilj smanjenje plaćanja tih prava.
“Stabilni” budžet u kojem je svaka sedma marka prihoda finansirana kreditom je put u katastrofu. Taj kredit treba jednog dana vratiti i to sa kamatom.
Ministar ne kaže da ćemo za 120 mil KM prikupljenih prodajom obveznica, morati platiti oko 55 mil KM kamata (8% kamatna stopa), odnosno godišnje bi za finansiranje samo tog zaduženja iz budžeta trebalo izdvojiti oko 17,5 mil KM sljedećih 10 godina.
A gdje su tek neisplaćene stare štediše, obveznice ratne štete, dosadašnji krediti od MMF-a, budući kredit od 400 mil EUR za autoput do Doboja i ko zna koji sve krediti za koje će javnost saznati tek kad dođu na naplatu.
Stara narodna poslovica kaže: Ako vam ide dobro, pogledajte bolje, vjerovatno idete nizbrdo.
@7.Akcionar: Zaboravio si na restituciju. Da Vam kažem /oni koji čitaju i pišu na ovom portalu/: OVA VLAST JE LOPOVSKA I KRIMINALNA, ALI ĆEMO IM DOHAKATI /KAD-TAD/.