NJUJORK, Federalne rezerve SAD (FED) od avgusta 2007. godine do aprila 2010. godine plasirale su kroz najveće svjetske banke čak 1,2 biliona dolara, pokazuju podaci o 21.000 transakcija prikupljenih iz 29.346 stranica dokumenata i ostalih baza FED-a, koje je objavila njujorška agencija Blumberg.
Ovaj podatak najbolje govori o razmjerama zavisnosti najvećih svjetskih banaka od Federalnih rezervi SAD-a, prenose portali.
Najveći korisnik Fedovog novca bio je Morgan Stenli koji je dobio 107,3 milijarde dolara, zatim čuvena Sitigrup sa 99,5 milijardi dolara i Bank of Amerika sa 91,4 milijarde dolara.
Gotovo polovina od 30 najvećih korisnika Fedovih sredstava odnosila se na evropske kompanije. Britanska Rojal Bank of Skotland povukla je 84,5 milijardi dolara, švajcarski UBS 77,2 milijarde dolara, a njemački Hipo Ril Estejt Holding 28,7 milijardi dolara.
Napor čelnika FED-a Bena Bernankea da spriječi ekonomiju od potopa u depresiju rezultirao je plasiranjem ogromnih količina američkog novca kojim su većinom kreditirane banke i druge kompanije.
Fedovi službenici su dvije godine naglašavali kako će otkrivanje identiteta korisnika tih plasmana i uslovi pod kojima su sredstva odobravana stigmatizovati banke, štetiti cijeni njihovih akcija ili dovesti do navale štediša na banke.
Nakon što je 2008. godine nastupila finansijska kriza i kolaps na američkom tržištu nekretnina to je prisililo ove kompanije na povlačenje 669 milijardi dolara.
Grupa najvećih komercijalnih banaka prošle godine je tražila od američkog Vrhovnog suda da barem dio podataka o FED-ovom pozajmljivanju ostane tajna, ali je u martu ove godine Vrhovni sud odbio taj zahtjev.
Penzioneri ruše cijene
Analitičari FED-a upozorili da bi sljedeće dvije decenije mogao izostati oporavak akcija u toj zemlji zbog odlaska tzv. “bejbi bumersa” u penziju tokom koje će rasprodavati akcije kupljene tokom radnog vijeka.
Iako je nemoguće predvidjeti ponašanje tržišta, analitičari komentarišu da odlazak “bejbi bumersa” u penziju predstavlja “vjetar u čelo” oporavku berze.
Pad akcija
Razočaranje što “Bank of Amerika” ne želi da se riješi 17 milijardi dolara vrijednog udjela u kineskoj “Građevinskoj banci” da bi uvećala kapital dovela je do pada njenih akcija, koje su potonule za više od 50 odsto od početka godine, što je najveći pad na listi od 30 najvećih kompanija prema indeksu “Dau Džons industrijal evridž”.
Svjetske akcije juče su oslabile uoči govora Bena Bernankija krajem ove sedmice, dok su indeksi na berzi u Tokiju pali nakon što je snižen kreditni rejting Japana, prenose agencije.