PODGORICA, Zaposleni u nikšićkom preduzeću traže da hitno prestane krčmljenje imovine. Vrijednost imovine deset puta veća od dugova, ističu radnici
– Ne damo imovinu “Onogošta”!
Ovako su u srijedu razgovarali zaposleni u nikšićkom hotelsko-turističkom preduzeću, najstarijem u Crnoj Gori, poručujući da ni po koju cijenu neće dozvoliti dalje krčmljenje firme kojom gazduje HLT fond.
Zatražili su hitan sastanak sa ministrom turizma i odgovornima u Privrednom sudu, kako bi se našao izlazak iz duboke agonije u koju je zapao ovaj nekada uzorni kolektiv.
Na sindikalnom zboru radnici su saopštili da je prodato 70 objekata “Onogošta” i da su ostala još samo tri i to istoimeni hotel u Nikšiću, “Teuta” u Risnu i “Nikšić” u Sutomoru.
Predsjednica sindikata Zora Niković saopštila je sumorne rezultate vezane za rad preduzeća.
– Stanje je alarmantno. Ukupne dospjele obaveze iznose oko 750.000 evra, dok ukalkulisane obaveze premašuju 870 hiljada. Podsjećam da se od marta 2010. godine i dolaska novog izvršnog direktora, plan lične uprave ne poštuje iako smo na ime državne pomoći od Vlade Crne Gore dobili milion evra, da bi preduzeće iz mjeseca u mjesec pravilo gubitke. Vjerovatno se računalo da će hotel “Onogošt” prodati ispod svake cijene, kao što je to učinjeno sa “Trebjesom”. Nikog ne brinu veliki troškovi goriva, popravke voznog parka, posjete sajmovima – rekla je Zora Niković.
Ona ističe da odbor direktora strogo i u tajnosti čuva odluke i zapisnike sa sjednica, da sindikat ne može da ima uvid u njih, jer se proglašavaju službenom tajnom. Ona se pita zašto jedan broj radnika ima pravo na privilegiju pa ih izvršni direktor nagrađuje.
– Da li su te nagrade opravdane ako nam postojeća situacija govori da su nam hoteli poluprazni. Popunjenost “Nikšića” u Sutomoru u junu mjesecu bila je 24 odsto! Iako hoteli nisu bili popunjeni gostima, jesu radnom snagom. Čak su se sezoncima isplaćivale plate ranije i po dva mjeseca u odnosu na isplatu zarada stalnim radnicima – kazala je Nikovićeva.
Kao jedno od rješenja izlaska iz agonije ponudio je Janko Milatović, koji smatra da bi trebalo da se napravi pritisak na HLT fond kako bi 20 odsto akcija prodao i pružio šansu novom vlasniku da preporodi “Onogošt”.
– Možda tako spasemo ova tri objekta – kaže Milatović. – HLT je od svog dolaska ojadio preduzeće i nas zaposlene. “Onogošt” je jedina firma u Crnoj Gori koja je u stečaju čija je vrijednost imovine deset puta veća od duga preduzeća.
Veselin Barović kaže da treba spriječiti ovakvu prodaju “Onogoštovih” objekata.
– Prije uvođenja stečaja ovdje je radilo 153 ljudi, da bi taj broj bio smanjen za 61 radnika koji su pošli kućama sa mizernim otpremninama od 5.600 evra. U međuvremenu, broj radnika se smanjio još više, tako da ih je danas 82, ili u samom hotelu 37 bez administracije i transportnih radnika – kaže Barović.
Dug HTP “Onogošt” krajem 2008. iznosio je 3,3 miliona. Poslije uvođenja stečaja u postupku Vlada je otpisala dugove prema državi od milion evra kako bi preduzeće izašlo iz krize i da bi se zadržali radnici za koje je uprava garantovala. Na žalost, to se nije desilo. “Onogošt” je pred ambisom.
FONDOVI OJADILI
Stanje u firmi je gore nego na dan uvođenja stečaja sa ličnom upravom, primijetio je Aleksa Marojević, predsjednik regionalnog centra Unije slobodnih sindikata. – HLT i drugi fondovi ojadili su proteklih godina 200 hiljada crnogorskih građana. Neshvatljivo je da država o ovome ćuti. Loše upravljače treba skloniti, jer će se u suprotnom strategija obezvređivanja preduzeća nastaviti – ističe Marojević. Novosti