SARAJEVO, Čelnici kompanija iz BiH koje su prije početka sukoba u Libiji imale ugovorene poslove u ovoj afričkoj zemlji nadaju se da će s padom režima Muamera Gadafija biti omogućen i povratak na libijsko tržište, ali se i plaše bezvlašća.
Radomir Traparić, direktor trebinjskog preduzeća “Neimar”, koje je u Libiji radilo na izgradnji bolnica, kaže da su im u Libiji potvrdili da ranije sklopljeni ugovori i dalje vrijede.
“Naši predstavnici su održavali kontakte s predstavnicima pobunjeničkih grupa, od kojih smo dobili uvjeravanja da će naši ugovori i poslovi biti ispoštovani. Čak je rečeno da će BiH i bh. firme biti u povlaštenom položaju prilikom dobijanja poslova jer smo u Savjetu bezbjednosti UN glasali za vojnu intervenciju, a ispostavilo se da pobunjenici pobjeđuju”, rekao je Traparić za sutrašnje “Nezavisne novine”.
On kaže da očekuju brzi prekid sukoba kako bi se ponovo počelo sa poslom i dodaje da su u Libiji gradilišta i mašine ovog preduzeća očuvani.
Semin Mašić, direktor sarajevske firme “Hidrogradnja”, koja je u Libiji imala projekte izgradnje u vrijednosti od oko 200 miliona KM, strahuje da se nakon pada Gadafija ne pojavi bezvlašće.
“Svaka promjena vlasti je nezgodna, posebno u ovakvim zemljama. Mi smo iz Libije povukli samo ljude, ostali su ugovori i oprema, koja je očuvana. I ranije smo većinu poslova obavljali u Bengaziju, sjedištu pobunjenika, tako da što se tiče političke promjene, bh. firmama neće biti problem da se vrate. Pitanje je samo kakva će situacija tamo biti, da li će biti bezbjednosti i novca za projekte”, rekao je Mašić.
Jedna od rijetkih bh. firmi koja je bez prestanka radila tokom sukoba u Libiji je fabrika sokova i vode “Jafa” u vlasništvu sarajevskog “Mimsa”. U ovoj fabrici, udaljenoj oko 30 kilometara od centra Tripolija, tek je juče prvi put prekinuta proizvodnja, jer zbog sukoba u Tripoliju mnogo radnika nije moglo doći na posao. Firme iz BiH u Libiji su imale ugovorene poslove u vrijednosti od milijardu evra.