PODGORICA, Obavezna rezerva poslovnih banaka na kraju jula iznosila je 158,8 miliona evra, pokazuju podaci Centralne banke Crne Gore (CBCG).
Na računima CBCG u inostranstvu izdvojeno je 12,4 odsto rezervi, 63,7 odsto je deponovano na domaćim, a 23,9 odsto u obliku državnih zapisa.
Prosječan iznos ukupnih depozita banaka, na koji se obračunava obavezna rezerva, krajem jula je iznosio oko 1,83 milijarde evra, 16,4 miliona više nego na kraju juna.
Od ukupnih depozita na one po viđenju odnosi se 40,5 odsto, a na oročene 59,5 odsto.
Banke u Crnoj Gori izdvojile su obaveznu rezervu na osnovu Odluke CBCG. Tom odlukom je uspostavljen sistem obračuna obavezne rezerve na depozite po viđenju i oročene, primjenom jedinstvene stope od deset odsto na prosječan iznos depozita iz prvog obračunskog perioda u junu 2009. godine, ili na prosječan iznos ukupnih depozita u tekućem periodu ukoliko je niži od onoga iz prvog obračunskog perioda u junu.
“To znači da se na rast depozita ne obračunava obavezna rezerva, već se kao osnovica koristi nivo depozita iz prvog obračunskog perioda u junu 2009. godine”, objašnjeno je iz CBCG.
Banke obračunavaju i dostavljaju Centralnoj banci izvještaje sedmično, a izdvajanje odnosno povlačenje rezerve obavljaju srijedom na račun obavezne rezerve u zemlji, na račune Centralne banke u inostranstvu i u vidu državnih zapisa do 25 odsto.
CBCG plaća bankama na 25 odsto izdvojene obavezne rezerve kamatu od jedan odsto na godišnjem nivou. Banke mogu da koriste beskamatno do 50 odsto izdvojene obavezne rezerve za održavanje dnevne likvidnosti, ako korišćeni iznos vrate istog dana. Na iznos korišćene obavezne rezerve, koji ne vrati istog dana, banka plaća kamatu od sedam odsto na godišnjem nivou, a na iznos razlike između propisane i manje izdvojene obavezne rezerve po osnovu pogrešnog obračuna, plaća kamatu od 12 odsto na godišnjem nivou. B92