BANJALUKA, Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) uhapsili su u petak na području Banjaluke i Laktaša desetak osoba i pretresli oko 20 lokacija u akciji usmjerenoj protiv firmi koje su uvozile kafu i na osnovu prevare tražili povrat PDV-a, te time oštetili budžet za milionske iznose.
Hapšenja i pretresi obavljeni su u još nekoliko gradova širom BiH gdje je slobode lišeno još četrdesetak osoba. Uhapšeni su osumnjičeni za organizovani kriminal, poreske utaje, carinske prevare, pranje novca i krijumčarenje.
Izvor blizak istrazi rekao je “Glasu Srpske” da je akcija usmjerena protiv odgovornih osoba u firmama koje su uvozile kafu, a zatim pravile dokumentaciju o izvozu i na osnovu toga tražili povrat poreza, iako su kafu prodavali u BiH.
U Banjaluci su, između ostalog, pretresene prostorije Fabrike duvana koja se nalazi u vlasništvu Nebojše Antonića, odnosno njegovog preduzeća “Antonić trejd” iz Laktaša.
Antonić je za “Glas Srpske” rekao da se nalazi u Zadru i da inspektori SIPA nisu ispitivali poslovanje Fabrike duvana, već poslovne odnose “Antonić trejda” sa određenim firmama iz FBiH.
– Izuzeta je dokumentacija u vezi sa poslovanjem firme “Antonić trejd” sa određenim firmama iz FBiH uglavnom iz Hercegovine, ali nisam siguran o kojim firmama je riječ. U stalnom sam kontaktu sa inspektorima i ja nisam predmet ove istrage – istakao je Antonić.
Inspektori tražili i Antonićevog kuma Miroslava Crnčevića, koji je zaposlen u MUP-u RS, ali se nalazi na moru. Crnčevićev otac nije želio da razgovara sa novinarima i odmah je prekinuo telefonsku vezu.
Kako saznajemo u Banjaluci je uhapšen i vlasnik firme “Miksim” Banjaluka, koja se bavila uvozom kafe Milan Stanković.
Identitet uhapšenih i pretresene lokacije bile su strogo čuvane tajne, a detalje nisu željeli da otkrivaju ni u Tužilaštvu BiH po čijem je nalogu akcija izvedena.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić rekao je da će uhapšene osobe u zakonskom roku biti predate Tužilaštvu na dalje procesuiranje, poslije čega će biti odlučeno prema koliko osumnjičenih će biti upućen prijedlog za određivanje pritvora.
– Radi se o opsežnoj akciji u borbi protiv organizovanog kriminala i finansijskih zloupotreba u izuzetno velikim novčanim iznosima. Tužilaštvo BiH u interesu istrage, u ovom trenutku, ne može javnosti dati više informacija o navedenim aktivnostima – naglasio je Grubešić.
Slučajeve uvoza visokoakcizne robe putem fiktivnih firmi na osnovu zahtjeva za povrat PDV-a otkrila je Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, koja je o tome obavijestila istražne organe.
Vršilac dužnosti direktora UIO BiH Miro Džakula rekao je u petak da su pripadnici SIPA i službenici Uprave sproveli akciju hapšenja osoba koje se sumnjiče za utaju poreza i fiktivni promet.
On nije precizirao koliko je osoba uhapšeno i koliko je poreskim utajama oštećen budžet, ali je istakao da se radi o milionskim iznosima.
– Akcija je počela u petak ujutru i plod je rada svih zaposlenih u UIO BiH. Pretreseno je više lokacija, a akcija je pokrenuta protiv lica koja se bave uvozom visokotarifne robe – rekao je Džakula.
Prema njegovim riječima, svi koji su se bavili fiktivnim prometom robe putem lažnih kompanija biće predmet nastavka istrage.
– Ova krivična djela se rade više godina. Pregledom poslovnih knjiga preduzeća koja su to radila utvrdićemo za koliko novca je oštećen budžet – dodao je Džakula, naglasivši da u ovoj akciji nema osumnjičenih radnika UIO.
Pero Šakota
Prema nezvaničnim informacijama, u petak je saslušan i bivši načelnik Uprave kriminalističke policije MUP-a RS Pero Šakota.
Šakota je odgovorno lice u Birou “As” koji je obavljao knjigovodstvene poslove za firmu “Antonić trejd”. Glas Srpske