BEOGRAD, Stručnjaci procjenjuju da će srpski turisti do kraja 2011. u inostranstvu potrošiti blizu 800 miliona evra.
Kriza, nezaposlenost i nestabilan dinar nisu spriječili veliki dio stanovnika Srbije da tokom avgusta odu na odmor, turistički radnici zadovoljni su sezonom.
U turističkim agencijama kažu da je ovog ljeta najviše aranžmana uplaćeno za zemlju u dubokoj ekonomskoj krizi, za Grčku. Slijedi uvijek popularna Turska i veliko iznenađenje – Egipat, za koji se vjerovalo da će zbog političke nestabilnosti ove godine loše proći.
Mimo svih očekivanja, turistički radnici kažu da nemaju razloga da se požale na sezonu. Glavni faktor za izbor destinacije nisu kulturno-istorijske znamenitosti ili privlačne plaže, već cijena aranžmana, koja je za većinu destinacija znatno snižena.
“Možemo reći da je cijena čak, nažalost, presudna i zaista naš turista u velikom broju čeka najnižu cijenu i najpovoljniji momenat za putovanje. Cijena bitno uzrokuje i kvalitet usluge. Dakle, treba biti vrlo obazriv kada se uplaćuju i koriste aranžmani po neobično niskim ili nižim cijenama, jer može se očekivati da zahvaljujući niskoj cijeni i kvalitet bude nešto lošiji”, kaže Vladimir Vlaho iz asocijacije JUTA.
U Hrvatskoj i Crnoj Gori kažu da su zadovoljni posjetom srpskih turista kojih je iz godine u godinu sve više. Gužva je i na beogradskom moru, Adi ciganliji, a domaći turista je ove sezone pokazao da je spreman da odmor provede van kuće, ali u svojoj zemlji.
“Vrnjačka banja ima najveći porast u odnosu na prethodih 20 godina, u Zlatiboru 17 odsto više domaćih turista. Umjesto na more, sve više ih je otišlo na jezera – Belocrkvansko, Srebrno, Perućac, Vlasinu. Oni koji nisu otišli na more, otišli su na jezera”, kaže Ljiljana Čerović iz Turističke organizacije Srbije.
Rastu turističke potrošnje građana Srbije u velikoj mjeri doprinijela je mogućnost putovanja bez viza i mogućnost otplate godišnjeg odmora u više rata ili na kredit. B92