NJUJORK, Akcije na Wall Streetu juče su zabilježile novi oštar pad uslijed rastućih strahova od globalne recesije, dok su se investitori suočeni sa lošom mješavinom američkih privrednih pokazatelja i svježe zabrinutosti za evropske banke, okrenuli zlatu i obveznicama što je rezultiralo novom rekordnom cijenom zlata i rekordno niskim prinosom na obveznicama američkog ministarstva finansija.
Akcijski indeks Dow Jones Industrial Average pao je za 419,17 bodova ili 3,7 odsto na 10.991,04 bodova. Tehnološki indeks Nasdaq Composite izgubio je 131,05 bodova ili 5,2 odsto, zaključivši trgovanje na 2380,43 bodova. Širi indeks Standard & Poor 500 pao je za 53.24 bodova ili 4.46 odsto na 1140,65 bodova, obavijestio je The Wall Street Journal.
U bijegu u sigurnost, investitori su nagomilali sredstva u zlato koje je postiglo novi rekord od gotovo 1.830 dolara za uncu. Na tržištu obveznicama prinos na 10-godišnje obveznice nakratko je pao ispod 2 odsto u dnevnom trgovanju po prvi put od 1954. godine, kako su investitori tražili utočište u dugu SAD-a. Cijena terminskih ugovora za naftu pala je na 82.38 dolara za barel, a evro je pao u odnosu na dolar. “Ako to nije recesija, svakako se osjeća kao takva. A ako se osjeća kao takva, nije važno možete li je statistikom dokazati ili ne”, izjavio je je John Hailer predsjednik i izvršni direktor kompanije za upravljanje investicijama Natixis Global Asset Management u SAD-u i Aziji.
Najviše su se prodavale akcije u sektoru energije i sirovina. Krajem trgovanja, među Dow Jones komponentama, United Technologies pao je za 5,9 odsto, Alcoa je izgubila 6,5 odsto a akcija Caterpillara pala je 5,2 odsto. Među velikim naftnim kompanijama, Chevron je izgubio 4,9 odsto a akcija Exxon Mobila pala je za 4,7 odsto.
Akcije banaka takođe su bile pod značajnim pritiskom. Bank of America je zabilježila najveći pad među Dow Jones komponentama, izgubivši 6,7 odsto, JP Morgan Chase izgubio je 4,7 odsto, Citigroup 7,6 odsto, dok je akcija banke Morgan Stanley pala za 6,4 odsto. Svih 10 sektora indeksa S&P 500 zabilježilo je pad, sa padom 99 odsto akcija od 500 komponenti tog indeksa. Indeks volatilnosti tržišta ili “indeks straha” poznat kao VIX, skočio je za 38 odsto, ističe WSJ. Relativno jači su bili sektori komunalija, potrošačke robe, telekomunikacija i zdravstvene zaštite, čije su akcije najbolje stajale tokom dana.
Mračnom raspoloženju doprinijeli su obeshrabrujući privredni izvještaji u SAD-u koji su pokazali rast inflacije i slab zamah zapošljavanja. Podaci o industrijskoj proizvodnji u području Philadelphije pokazali su minus od 30,7 odsto, nakon rasta od 3,2 odsto u julu, što je najniži nivo u dvije godine. Ekonomisti su očekivali dalji rast industrijske proizvodnje. Prodaja postojećih kuća takođe je pala za 3,5 odsto u julu, uprkos nadi u rast. Novi zahtjevi za naknadu za nezaposlene prešli su granicu od 400.000 prošle nedjelje, što je najnoviji znak stalne slabosti američkog tržišta rada. Potraživanja za nezaposlene porasla su za 9.000, na sezonski prilgođenih 408.000, u nedjelji zaključno s 13. avgusta.
U međuvremenu je inflacija nastavila rasti u julu, sa povećanjem cijena benzina i hrane. Potrošačke cijene rasle su za 0,5 odsto u odnosu na jun, što je najveći mjesečni porast od marta. Osnovna inflacija, koja isključuje nestabilne troškove energije i hrane, rasla je za 0,2 odsto mjesečno u julu, u skladu sa očekivanjima. Na godišnjem nivou, potrošačke cijene su za 3,6 odsto veće u julu, iznad cilja centralne banke – Feda. Hina