BANJALUKA, Širom Republike Srpske /RS/ od petka, 19. avgusta, biće intenzivirano održavanje javnih rasprava o Nacrtu zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, potvrdio je ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić.
“Na javnim raspravama nastojaćemo da građanima objasnimo šta je suština predloženih izmjena u Nacrtu zakona o PIO RS”, rekao je Đokić večeras za Radio-televiziju RS /RTRS/.
Đokić je rekao da se predloženim izmjenama ovog zakona želi u narednim godinama zaustaviti trend ubrzanog priliva novih penzionera u penzioni sistem Srpske.
“Novim zakonskim rješenjem želimo da obezbijedimo da ljudi duže rade i da na taj način izbjegnemo stalni priliv novih penzionera i samim tim smanjimo izdvajanja za penzijski sistem”, pojasnio je Đokić.
On je rekao da novi zakon predviđa uvođenje što više pravičnih rješenja, zaštitu najsiromašnijih penzionera, razdvajanje prava koja su stečena po osnovu rada i posebnih prava kao rezultat zasluge učešća u ratu.
“To posebno pravo kao rezultat zasluge učešća u ratu biće regulisano zakonom o pravima boraca koji se priprema i biće razmatran na septembarskoj sjednici parlamenta RS”, istakao je Đokić.
On je rekao da se mora priznati da i Srpska, kao i mnoge evropske zemlje, ima problem sa obezbjeđenjem kvalitetnih isplata penzija i sa načinom finasiranja koji je do sada postojao.
“Očito je da princip međugeneracijske solidarnosti, na kome počiva naš sistem PIO, trenutno nije dovoljan da bi se obezbijedili kvalitetni i održivi penzioni sistemi”, naglasio je Đokić.
On je rekao da je aktuelna vlast u RS imala hrabrosti kada je prošle godine pristupila procesu reformi donošenjem strategije reforme PIO, podsjećajući da je i premijer Srpske u ekspozeu istakao da će u ovoj godini biti izvršena reforma PIO donošenjem novog zakona i da je ta faza trenutno u toku.
Ako se novi zakon o PIO provede kako je predložen, stvaraju se uslovi da narednih godina, uz rast ekonomije, u Srpskoj dođe i do rasta penzija, zaključio je Đokić.
Narodna skupština RS usvojila je 20. jula Nacrt zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju kojim se propisuje da je uslov za starosnu penziju 65 godina života.
Najniža granica sa kojom se može ući u ostvarivanje prava na penziju uz prethodni uslov je 15 godina staža osiguranja.
Potvrđeno je da se pravo na penziju ostvaruje sa 40 godina staža osiguranja za muškarce, a za žene sa 35 godina staža osiguranja.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
…da se predloženim izmjenama ovog zakona želi u narednim godinama zaustaviti trend ubrzanog priliva novih penzionera u penzioni sistem Srpske..
–
ili, kako će to izgledati u praksi
–
…da se predloženim izmjenama ovog zakona želi u narednim godinama zaustaviti trend ionako usporenog zapošljavanja mladih koji bi da rade, a sve u korist zaposlenih u državnim institucijama koji se ionako jedva vuku po hodnicima, po bolovanjima, po glavam nas koji trebamo čekati 14 dana na “jednu potvrdu”..
–
kakve budale, bože moj..
Detaljnije o izjavi Ministra u vezi uslova za odlazak u starosnu penziju:
Član 40. stav (2) Nacrta Zakona o PIO:
“Pravo na starosnu penziju može da ostvari osiguranik bez obzira na godine života kada navrši 45 godina penzijskog staža.”
a član Član 41.stav 1)propisuje “Pravo na starosnu penziju može da ostvari osiguranik bez obzira na godine života kada navrši 40 godina staža osiguranja, odnosno penzijskog staža.”
Znači li da Član 41 dozvoljava (“…odnosno penzijskog staža.”) odlazak u penziju prije nvršenih 65 godina i sa 40 godina penzijskog staža što je u koliziji sa članom 40.