SAKRAMENTO, Humanitarne organizacije upozoravaju da bi nove genetski modifikovane biljke mogle dodatno da pogoršaju krizu sa hranom u svijetu jer se sve više kukuruza uzgaja radi dobijanja biogoriva a ne u prehrambene svrhe.
Prehrambena industrija je takođe protiv genetski modifikovanih proizvoda koji, iako su nejestivi, ne mogu da se koriste u proizvodnji hrane u kojoj se obično upotrebljava kukuruz.
Uzgajivači kukuruza za ljudsku prehranu, takođe su izrazili zabrinutost zbog višestruke kontaminacije. Kukuruz, koji razvija ogranak švajcarske kompanije “Singenta” sadrži dodani gen enzima za ubrzanje razlaganja skroba u etanol.
Proizvodna postrojenja prilikom spravljanja etanola obično dodaju enzim kukuruzu.
Enogena vrsta kukuruza genetski je proizvedena radi lakšeg pretvaranja u etanol. Ova vrsta kukuruza uzgaja se prvi put u komercijalne svrhe u Kanzasu nakon što je za to dobijeno odobrenje američkog Ministarstva poljoprivrede u februaru prošle godine.
Aktivisti humanitarnih agencija smatraju da će proizvodnja enogena dovesti do uvećanja količine potrošnje prehrambenih biljaka u gorivo čime će ostati manje za ljudsku potrošnju što će automatski izazvati povećanje cijena hrane.