BANJALUKA, Vrijednost švajcarskog franka nastavila je da pada, a srednji kurs juče je iznosio 1,72 KM. Ovo je dobra vijest za dužnike koji su uzimali kredite u ovoj valuti, jer će početi da im se smanjuju rate, koje su u proteklom periodu, usljed rasta “švajcarca”, skoro udvostručene.
Franak je juče oslabio prema evru za 3,3 odsto. Na deviznim tržištima kurs evra iznosi 1,1440 franaka, što je najviša vrijednost u posljednje dvije sedmice.
Vrijednost švajcarske valute oslabila je i prema dolaru čiji je kurs porastao za 2,7 odsto, na 0,7988 franaka.
Rast franka u proteklom periodu zadao je glavobolje ljudima koji su uzimali kredite u ovoj valuti, jer su im se rate skoro udvostručile.
Mnogi korisnici kredita u ovoj valuti, danas, poslije dvije godine otplate, duguju bankama više nego što su podigli.
U Udruženju banaka BiH kažu da je do rasta rata došlo zbog poremećaja na tržištu i da je sada logično da one, usljed stabilizacije, budu niže.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da se poslije pada franka situacija vraća u normalu i da je realno očekivati da i rate kredita budu niže.
– Problem kredita koji imaju tu valutnu klauzulu je toliko ozbiljan da će banke sigurno iskoristiti svako smanjenje vrijednosti franka da snize rate i to je najmanje što mogu da urade – istakao je Pavlović i naglasio da je sada pitanje koliko često po ugovoru banke obavljaju korekcije na niže.
Prema podacima Centralne banke BiH, u posljednjoj godini franak je u odnosu na konvertibilnu marku ojačao 32,9 odsto ili za 46 feninga, a u poređenju sa kursom na kraju 2010. godine za 19,4 odsto ili 30 feninga.
Prema podacima agencija za bankarstvo RS i FBiH, pravna i fizička lica u BiH su podigla ukupno 672,7 miliona KM kredita izraženih u švajcarskim francima, od čega u Srpskoj 268,7 miliona KM, a u FBiH 404 miliona KM.
Posljednjih sedmica Švajcarska centralna banka intervenisala je na valutnim tržištima prodajući franke, a smanjila je i ključne kamatne stope na gotovo nulu kako bi izazvala slabljenje svoje valute, čija je vrijednost jačala jer su ulagači u strahu od širenja dužničke krize u evrozoni i nove recesije tražili sigurna utočišta za svoj kapital.
U posljednja dva dana prošle sedmice cijena evra skočila je čak sedam odsto prema franku, poslije prijetnje Centralne banke da bi privremeno mogla vezati kurs franka za evro i tako zaustaviti rast vrijednosti “švajcarca”.
Pad švajcarske valute posljedica je i stabilizacije cijena akcija na svjetskim berzama, koje su posljednjih dana oštro padale zbog smanjenja kreditnog rejtinga SAD, dužničke krize u evrozoni i strahovanja ulagača od izbijanja nove recesije u američkoj privredi.
Šoškić
Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je juče da postoje različite mogućnosti za olakšavanje tereta građanima koji su uzeli kredite u švajcarskim francima, koje se, prije svega odnose na redizajniranje plana otplate tih zajmova.
On je istakao da bi rješenje koje ide u pravcu da država treba da interveniše trebalo oprezno analizirati, s obzirom na to da država nema novca za takvu subvenciju. Glas Srpske