BEOGRAD, Država Srbija i Milan Beko još se nisu dogovorili o preuzimanju sto odsto akcija, iako je to prije skoro mjesec dana naložila Komisija za hartije od vrijednosti.
Novosti su danas dobile novi Upravni odbor, u kome su i predstavnici Bekovih kompanija i Vlade Srbije, ali dogovora o vlasništvu nad akcijama nije bilo.
Tačno pet godina od kada su se na berzi pojavile akcije Večernjih novosti i od kada su firme Milana Beka – Ardos, Trimaks i Karamat kupile 62 odsto akcija, vlasnička struktura kompanije Novosti ostaje sporna.
Na skupštini akcionara na kojoj je izabran novi upravni u koji su sjeli i predstavnici Milana Beka i Vlade Srbije, nije bilo razgovora o vlasništvu nad akcijama.
Inače, poslje odluke Komisije za hartije od vrijednosti, Srbija je postala većinski vlasnik novosti sa 29 odsto akcija jer su kompanijama Milana Beka oduzeta upravljačka prava. Podsjetimo oko slučaja Novosti i Savjet za borbu protiv korupcije Srbije podnio je krivične prijave protiv svih koji su učestvovali u privatizaciji.
Vesna Vujić iz Komisije za hartije od vrijednosti kaže da ponude za preuzimanje još nema. Ta komisija je naložila Bekovim kompanijama početkom jula da ili ponude otkup preostalih akcija ili da prodaju svoje i dat im je rok od tri mjeseca.
“Ponudu može da da bilo koja od ove tri kompanije i ona se uvijek daje na sto odsto kapitala i za tu količinu mora da bude deponovan novac u bankama”, navodi Vujić.
Na Beogradskoj berzi akcija Novosti trenutno vrijedi 2.200 evra i za preuzimanje preostalog paketa akcija Beko bi morao da plati oko četiri miliona evra.
U Vladi Srbije nije mogla da se dobije informacija o o tome šta će država raditi kada je u pitanju vlasništvo nad akcijama Novosti. Nekoliko sagovornika sa kojima smo razgovarali rekli su nam da će se čekati ponuda Milana Beka, pa da će poslje toga reagovati i država. Do tada se Vlada neće oglašavati o slučaju Novosti.
U cijeli slučaj uključio se i njemački VAC koji planira da da ponudu za preuzimanje akcija Novosti ali zbog tužbe pred upravnim sudom postupak je obustavljen.
Milan Ćulibrk, urednik Ekonomist magazina, kaže da ga ne bi iznenadilo da ovakva situacija potraje još nekoliko mjeseci.
“Nije ovo usamljen slučaj i država u svom portfelju ima u još nekoliko stotina preduzeća manjinske pakete koje ne iznosi na prodaju jer su cijene na berzi niske u odnosu na cijene koje su tamo bile prije tri ili četiri godine”, kaže Ćulibrk. B 92