SARAJEVO, Ako budžet institucija BiH za 2011. godinu ne bude usvojen i ako se nastavi sa privremenim finansiranjem, za novembar i decembar institucijama će nedostajati 50 do 100 miliona maraka i neće se moći pokriti godina.
Rekao je to u intervjuu “Glasu Srpske” ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić.
– Okvir budžeta se može smanjiti za približno 24 miliona KM, koliko je povećan za Oružane snage i povratak preglasavanjem člana Predsjedništva BiH iz RS Nebojše Radmanovića. Na neki drugi način možemo obezbijediti sredstava za to i kompromisom naći rješenje koje će biti prihvatljivo – rekao je Vrankić.
.
Kako vidite dalji razvoj situacije u vezi sa budžetom institucija BiH za 2011. godinu, koji nije dobio podršku u Parlamentu BiH i vraćen je Predsjedništvu na usaglašavanje?
VRANKIĆ: Može se desiti da na okviru budžeta interveniše Predsjedništvo, kao što je do sada intervenisalo, a može ga vratiti i Savjetu ministara. Presjedništvu je vjerovatno u interesu kompromis. Ja sam na neki način već pokušao da podstaknem bilateralan dogovor i prije desetak dana smo imali sastanak na Vlašiću sa ministrima finansija. Mislim da nedostaje samo malo dobre volje da se postigne konsenzus, a stižu i pozitivni signali kada se radi o formiranju Savjeta ministara, gdje se sada malo tolerantnije razgovara. Smatram da je to put za rješavanje ove situacije.
.
Koliko privremeno finansiranje, koje je produženo do septembra, može ostaviti negativne posljedice po ekonomiju?
VRANKIĆ: Privremeno finansiranje ostavlja višestruko negativne posljedice. Sama činjenica da nemamo usvojen budžet daje loš signal investitorima, ali i svima drugim. Sa druge strane ako nastavimo sa privremenim finansiaranjem, smanjili smo obim poslova u državi, jer se rade samo elementarne stvari, bez bilo kakvih kapitalnih ulaganja. Ako ne usvojimo budžet i ako se nastavi sa privremenim finansiranjem, za novembar i decembar institucijama BiH će faliti 50 do 100 miliona maraka i neće se moći pokriti godina.
.
Gdje bi se, prema Vašem mišljenju, mogle napraviti uštede u budžetu?
VRANKIĆ: Nema dosta prostora za uštede, kada je u pitanju država. To su zajedničke funkcije i uglavnom se plaća administracija. Veoma se malo može uštedjeti, pogotovo zato što smo prilikom aranžmana sa MMF-om već uštedjeli 100 miliona maraka i dodatno smo štedjeli restriktivnom politikom. Dodatno možemo uštedjeti samo ako se želimo odreći kapitalnih ulaganja ili nekih finansiranja na nivou države.
.
Slažete li se sa većim izdvajanjima za penzionisanje otpuštenih pripadnika Oružnih snaga i za povratak, koja su u Predsjedništvu BiH usvojena preglasavanjem člana iz RS?
VRANKIĆ: Kada su se donosile izmjene i dopune Zakona o Oružnim snagama BiH dao sam mišljenje protiv njega, međutim on je usvojen i moje mišljenje više nije važno i moram, u skladu sa zakonom, te stavke ugraditi u budžet. Možemo naći načina da rezervišemo sredstva potrebna za to, ali sa druge strane mislim da nije bilo korektno što je član Predsjedništva BiH iz RS Nebojša Radmanović preglasan. I za to imamo rješenje i možemo okvir smanjiti za približno 24 miliona KM, koliko je povećan preglasavanjem u Predsjedništvu BiH i to da na neki drugi način obezbijedimo sredstva i kompromisom nađemo rješenje koje će biti prihvatljivo.
.
Kada očekujete da bi mogla biti uplaćena nova sredstva iz aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom?
VRANKIĆ: Treba uraditi domaću zadaću, ne samo kada je u pitanju MMF, nego i Evropska komisija. Od njih imamo finansijsku pomoć od 100 miliona KM koja čeka i oni imaju svoje uslove. Moramo usvojiti okvirni budžet i moramo ispuniti zadatke. Ti zadaci se u prvom redu odnose na FBiH, koja mora napraviti konkretne korake, mora smanjiti socijalnu potrošnju i donijeti zakone koji će to urediti i onda tek možemo računati da će nas MMF i dalje pratiti na finansijskom putu. Ako ne budemo pravili uštede koje smo obećali, onda je bolje i da ne uzimamo sredstva od MMF-a, jer ćemo doći u duplo veće probleme i u kratkom roku ćemo morati vraćati kredit.
.
Koji su izgledi da ta sredstva dobijemo do kraja godine?
VRANKIĆ: Izledi nisu dobri, s obzirom na stanje u kojem se BiH i FBiH nalaze.
.
Tužba
.
Kako komenarišete to što je RS, zbog nemogućnosti da naplati skoro 53 miliona KM od FBiH od indirektnih poreza za 2008, 2009. i 2010. godinu, bila prinuđena da tuži Federaciju?
VRANKIĆ: Bilo bi dobro da smo izbjegli da RS tuži FBiH, ali to je njihovo pravo i ne želim ga osporavati. Već dugo insistiram na međusobnom razumijevanju i uvažavanju, molio sam entitete da postignu dogovor oko tog duga, ali nisu. Tu već ulazimo u sferu decidnog tumačenja zakona o sistemu indirektnog oporezivanja i svih mogućih pravilnika. Zbog toga sam na sjednici Upravnog odbora Uprave za indiretno oporezivanje u petak još jednom insistirao kod stručnjaka i predstavnika u UIO da daju konačnu riječ, jer su za to i plaćeni. Vjerujem da će prije nego što tužba RS bude materijalizovana, razmijeniti podatke i doći do rješenja. Glas Srpske