BEOGRAD, Žene osnivači ili vlasnici preduzeća imaju “njuh” kako da zadrže firmu na nivou čak i u vrijeme krize. Struktura ženskog preduzetništva se promjenila.
Žene su osnivači ili vlasnice kapitala u jednoj četvrtini preduzeća osnovanih od početka 2011, izjavila je savjetnica u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Milica Zatezalo.
Savjetnica Zatezalo je u intervjuu za Tanjug, ocijenila taj podatak “ohrabrujućim”.
Riječ je o ukupno 1.228 firmi koje su osnovale žene u prvih sedam mjeseci 2011., dok je broj preduzetničkih radnji nešto veći i iznosi ukupno 6.645, što je 37 odsto od ukupnog broja radnji.
Zatezalo je ukazala da se struktura ženskog preduzetništva promjenila, kao i da je uočeno da ekonomska kriza nije u velikoj mjeri uticala na ženski biznis.
“Čak je primjetan trend rasta od 2008. Tada je ukupan broj ženskih preduzetnica iznosio oko 23 odsto od ukupnog broja preduzetnika u Srbiji, a danas je za prvih sedam mjeseci taj procenat 25 odsto”, rekla je Zatezalo koja očekuje da će broj firmi koje su osnovale pripadnice “nežnijeg pola” biti udvostručen do kraja 2011.
Zatezalo je ukazala na specifičnost, da su, prema podacima Agencije za privredne registre, veliki broj firmi žene osnivale u sektoru građevine, sektor – izgradnja stambenih i nestambenih jedinica, što je do sada važilo kao prvenstveno “muška djelatnost”.
Zatezalo je primjetila da zbog toga navedene podatke treba uzeti sa rezervom, “jer veoma često žena jeste osnivač na papiru, a u stvarnosti nema upravljačka prava ili ih ima, ali veoma malo”.
Zbog ovakvih neslaganja podataka, ali i zbog potrebe sagledavanja ukupnog stanja u ženskom preduzetništvu, Ministarstvo za ekonomiju u saradnji sa Agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost, realizovaće projekat unapređenja mjera ženskog preduzetništva u Srbiji.
Zatezalo je objasnila kako je cilj projekta da sagleda postojeće stanje, efekte dosadašnjih mera, kako bi bili dopunjeni stari ili osmislili novi programi podrške.
Projekat će analizirati i prepreke u poslovanju, jer je jedino tako moguće poboljšati poslovni ambijent.
Zatezalo je istakla da se ovakav tip studije sprovodi u Srbiji prvi put, a da je težnja da budu “razbijene” predrasude u vezi ženskog preduzetništva.
“Često se govori da su žene kreativne, uporne i veoma angažovane u svom poslovanju, ali sa druge strane konkretne rezultate toga nemamo. Ne možemo razvoj ženskog preduzetništva da baziramo na pretpostavkama”, naglasila je ona.
Postoje i pretpostavke da se žene više vezuju za tradicionalnu sferu ženskog poslovanja i u uslužnim djelatnostima, kao što su frizerski i kozmetički saloni ili domaća radinost.
No, po Zatezalo, statistika “govori” upravo suprotno – najveći broj žena posluje u sektoru usluga baziranog na znanju.
Žene, naime, sve češće osnivaju firme u oblasti pružanja konsultantskih, računovodstvenih i knjigovodstvenih usluga, ili informacione i komunikacione tehnologije.
Zatezalo je kazala da je značaj projekta što će biti istražene i regionalne podobnosti postojećih programa podrške, ali i to što neće biti analizirane samo uspješne preduzetnice, nego i one koje su propale u svom poslu, kao i tzv. “feniks” preduzetnice – žene čiji je posao propao, ali su uspjele da se vrate i ponovo “stanu na svoje noge”.
Zatezalo je posavjetovala žene da je za dobar biznis potrebna poslovna ideja, ali i ukazala “da se ne treba zavaravati kako je moguće osmisliti dobru ideju i sutra početi posao”. Tanjug
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
aman ženo pa iza svake firme vlasništvo žena stoji suprug,brat tata,naravno na položaju u institucijama državnim,ili preduzeću državnom
prema najnovijim vlastitim istrazivanjima na “Draganove “navode bi dodala-o: fratar ,pop,tj crkveni velikodostojnik.pokupili su novce i stekli veliki uticaj.