BERLIN, Kenet Erou, profesor ekonomije na Stenfordu i dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju, tvrdi da će Grčka morati da bankrotira, jer njen dug ionako već otplaćuju druge evropske zemlje.
“Moraće da bankrotira u vidu nekog reprogramiranja dugova – možete da upotrijebite i bilo koji drugi termin koji ljepše zvuči (od bankrotstva)… Nesposobnost da se namire te obveznice jednostavno znači da se loš dug priznaje kao loš. Evropske banke nemaju baš toliko grčkih obveznica i mislim da moraju da prihvate te gubitke i najvjerovatnije to i mogu” – smatra Erou.
On navodi da je Španija “nešto drugo, a Italija još više – nešto drugo”.
“Vidim da je italijanski parlament sada odlučio da učini nešto i ne znam da li je to zaista tako dobro kao što pišu američke novine, ali njihova namjera je da uravnoteže budžet tokom sljedeće dvije godine. Čini mi se da su Italijani shvatili situaciju i da preduzimaju mjere da riješe problem.
Što se Španije tiče, mislim da se nije ponašala rasipnički. Njene javne finansije uopšte nisu tako loše, ali je veoma loša ekonomska situacija” – ocjenjuje Erou.
On navodi da u evrozoni postoji jedinstvena monetarna politika, ali nema jedinstvene poreske politike.
“Neki stručnjaci imaju utisak da Grčka ne bi bila suočena sa sadašnjim problemima da postoji političko jedinstvo. Ali mi u SAD finansijski ne spasavamo naše savezne države. Kalifornija je na rubu već dugo, isti je slučaj sa Njujorkom. Međutim, niko ne predlaže da SAD preuzmu kalifornijski dug. Ako Kalifornija bankrotira – bankrotirala je” – ističe Erou.
On smatra da ideja da bi neki konzorcijum evropskih država trebalo da jemči za grčki dug – nije nužno ispravna.
“Neka bankrotiraju. Oni su i griješili. Tako je jedino pravo pitanje da li ćete to priznati preko bilansa banaka. I čini mi se da je Evropa dovoljno bogata da to apsorbuje” – poručuje Erou.