BEOGRAD, Mladi u Srbiji su u poređenju sa vršnjacima iz zemalja okruženja napredniji u pogledu finansijske pismenosti, a 70 odsto njih bi uložilo svoje slobodno vrijeme u dodatno obrazovanje iz te oblasti, rekao je Vladimir Đorđević, direktor kompanije Visa za Srbiju.
On je na okruglom stolu posvećenom finansijskoj pismenosti mladih dodao da 40 odsto mladih starosti od 18 do 25 godina, koji su bili dio istraživanja kompanije Visa, novac čuva kod kuće, dok 50 odsto uopšte ne štedi jer nema za to mogućnosti.
Oko 60 odsto mladih bi o bankarskim proizvodima voljelo da konsultuje osobu iz banke, pokazuje to istraživanje sprovedeno u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Ljudi starosti od 18 do 21 godinu finansijski uglavnom zavise od roditelja, a bankarske proizvode većinom koriste stariji od 21 godine.
Svega 20 odsto ispitanika kupuje on-line. „To je segment u kojem finansijske institucije i država treba još mnogo da rade jer postoji veliki potencijal“, kazao je Đorđević.
Najmanje fleksibilni u prihvatanju novih finansijskih usluga i proizvoda su najstariji, zaključeno je na okruglom stolu. Nevenka Savović iz Narodne banke Srbije je rekla da je činjenica da su penzioneri najsavjesniji u plaćanju svojih obaveza, ali da je njihov ekonomski potencijal najslabiji pa su možda zbog toga i najmanje zainteresovani za nove usluge. Emg.rs