BEOGRAD, Sedam preduzeća, uprkos krizi, u 2011. izdvojiće za zarade 6,2 milijarde dinara više nego lani. Zarade će skočiti za po 10.000 dinara, iako su, inače, četiri puta veće od prosjeka.
I pored krize i obećane štednje, Vlada Srbije je mnogim javnim preduzećima dala zeleno svjetlo da u 2011. povećaju i zarade i broj zaposlenih.
Tako je samo u sedam velikih javnih preduzeća, prema biznis planovima za ovu godinu koje je odobrila Vlada Srbije, značajno povećana masa koja se izdvaja za plate zaposlenih.
Prema programima poslovanja za EPS, „Elektromrežu“, „Srbijagas“, „Transnafte“, PTT, „Željeznice“ i „Srbijašume“, a u koje su „Novosti“ imale uvid – za plate je ove godine ukupno planirano 6,2 milijarde dinara više nego 2010.
Na primjer, u „Željeznicama Srbije“, iako će broj zaposlenih biti smanjen za oko 300, neće biti stanjene i koverte. Naprotiv – ovo preduzeće planira da na plate do kraja godine izdvoji čak 700 miliona dinara više nego prošle.
U svim ovim firmama, prosječne zarade će skočiti za oko 10.000 dinara. Inače, plate u ovim preduzećima su i do četiri puta veće od republičkog prosjeka, i kreću se od 50.000 do 130.000 dinara mjesečno.
Međutim, ova situacija bi uskoro mogla da se promijeni, jer će Misija MMF-a koja dolazi u Beograd u avgustu posebnu pažnju posvetiti onome što je sa srpskim vlastima dogovoreno u oblasti reforme najvećeg broja državnih preduzeća.
Prema zaključku do kojeg je Vlada Srbije došla u nedavnim razgovorima sa MMF-om, konstatovano je da u većini velikih javnih preduzeća zarade ne odgovaraju stepenu produktivnosti, da ima viška zaposlenih, nedostatak investicija i da je loše korporativno rukovođenje.
SPAS GUBITAŠA
Uprkos tome što podižu plate, neka od ovih preduzeća su gubitaši, za koje premijer Srbije lično sprema mjere oporavka. Dok se oni raskoše, Vlada Srbije smišlja kako da im pomogne kako bi se uvećala tržišna vrijednost pred privatizaciju. To će se postići kroz pet koraka:
* Okončanje korporativizacije svih velikih državnih preduzeća do kraja 2012. godine
* Stroža kontrola i nadzor Ministarstva finansija nad preduzećima
* Postavljanje gornje granice mase zarada
* Biranje profesionalnog menadžmenta
* Prodaja dijelova preduzeća. Novosti