LONDON, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) u prvih šest mjeseci ove godine finansirala je ukupno 161 projekat i investirala 3,5 milijardi evra, što je rekord za ovaj period.
U prvoj polovini prošle godine banka je finansirala 154 projekta, saopšteno je iz EBRD-a.
U industriju, trgovinu i poljoprivredu ukupno je uloženo oko milijardu evra, a otprilike istu svotu banka je uložila i u finansijske institucije, te u sektor struje, energije i prirodnih resursa.
Prvi potpredsjednik EBRD-a Varel Frimen rekao je da je na zapadnom Balkanu EBRD finansirao 23 projekta, što je za trećinu više u odnosu na prvu polovinu prošle godine.
Prema njegovim riječima, u zemljama u ranoj fazi tranzicije Banka je finansirala 51 projekt, što je za pet projekata više nego u istom periodu lani.
Rusija je sa investicijama od milijardu evra i dalje vodeće odredište EBRD-a, navodi se u saopštenju.
U EBRD-u očekuju da će u ovoj godini ulaganja ostati na prošlogodišnjem nivou od devet milijardi evra.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pozajmljivanje novca nije investiranje, pogotovo ne novca kreiranog niizčega kako to banke rutinski rade. U pitanju je samo preduslov iliti pripremna radnja, kako bi pravi investitori mogli platiti sve što treba, odnosno angažovati raspoložive resurse. Samo onaj ko uloži trud, znanje i resurse se može nazvati investitorom, a to su firme i preduzetnici.
Bankari ne snose nikakav rizik, jer nisu uložili nikakav trud za razliku od pravih investitora. Također, pošto sami kreiraju novac koji zajme, licemerno je takve pozajmice nazvati investicijama i pričati o navodnim troškovima, rizicima i sl. Sve u svemu, još jedno spinovanje neupućene javnosti.