BANJALUKA, Stanovnici Republike Srpske koji će godišnji odmor provesti u nekom od ljetovališta u inostranstvu prije polaska na put moraju da znaju šta od hrane, pića i lijekova mogu da unesu u stranu zemlju, bez obzira na to da li putuju automobilom ili avionom, da bi izbjegli probleme i dodatne troškove.
U turističkim agencijama upozoravaju na to da su pooštrene kontrole na graničnim prelazima i aerodromima.
– Prilikom prelaska graničnih prelaza u Hrvatsku ili Crnu Goru može se unijeti samo šteka cigareta, litar žestokog pića i sendvič, a kada se radi o lijekovima, putnici moraju da posjeduju dokument koji potvrđuje da je riječ o propisanoj terapiji – rekli su “Glasu Srpske” banjalučkoj turističkoj agenciji “Cepter pasport”.
Referent za prodaju turističkih aranžmana u Turističkoj agenciji “Smiljić” Olivera Nikolovska navela je da su kontrole automobila naročito pooštrene prilikom prelaska granice za putnike koji idu u Hrvatsku.
– Oni ne bi trebalo da nose ni hranu ni piće, jer će im na granici biti oduzeti. Aspirin ili lijekovi protiv prehlade mogu se unijeti, dok za tablete za smirenje i insulin moraju da posjeduju ljekarski nalaz – naglasila je Nikolovska.
Oni koji putuju avionom treba da obrate naročitu pažnju na to šta smiju, a šta ne smiju da nose u ručnom i prtljagu, koji se predaje prilikom čekiranja. Kada je u pitanju avio-prevoz, težina dozvoljenog prtljaga koji se stavlja u donji dio aviona za Evropu je 20 kilograma, za prekookeanske letove 23, dok težina ručnog prtljaga mora da bude do osam kilograma.
– U avion se ne smiju unijeti oštri predmeti i tečnosti koje su pod pritiskom, a mogu se unijeti kutije cigareta – naglasili su u agenciji “Cepter pasport”.
Nikolovska napominje da se u avion mogu unijeti one tečnosti koje se tokom ljeta koriste u medicinske ili prehrambene svrhe, uključujući i dječiju hranu, za šta se, međutim, mora posjedovati dokumentacija.
Putnici na ljetovanje ne bi trebalo da kreću a da nisu sebi omogućili da budu zdravstveno osigurani u zemlji kojoj borave, bilo da su platili putničko osiguranje ili uzeli potvrdu Fonda zdravstvenog osiguranja RS, koja važi u zemljama sa kojima Fond ima ugovor.
U drugoj polovini jula trebalo bi da počne primjena novog Pravilnika o ostvarivanju zdravstvene zaštite izvan Republike Srpske, prema kojem, za razliku od dosadašnje prakse, kada je osigurano lice prije odlaska na put moralo tražiti potvrdu od porodičnog ljekara da ne boluje od akutnih ili hroničnih bolesti, bolest više nije prepreka za dobijanje ino-obrasca Fonda. Uslov je da je zdravstveno stanje osiguranog lica stabilno i da ne zahtijeva da odmah po dolasku u inostranstvo koristi zdravstvenu zaštitu.
Ino-obrazac koji izdaje Fond se ne naplaćuje, ali se oko 12 maraka plaća obrazac o zdravstvenom stanju koji izdaje porodični ljekar. U slučaju da se osiguranicima naplati pružena usluga, po dolasku u RS mogu da predaju zahtjev za refundaciju troškova liječenja.
Polise osiguranja
U osiguravajućem društvu “Triglav Krajina-Kopaonik” kažu da se polisa putničko-zdravstvenog osiguranja do deset dana plaća 1,80 KM po danu, od deset do 16 dana košta 1,40 KM, a za više od 16 dana plaća se marka po danu. U “Bobar osiguranju” istakli su da se polisa putničko-zdravstvenog osiguranja plaća 1,50 KM po danu. Glas Srpske