SARAJEVO, Od 41 neprivatizovane firme iz nadležnosti Agencije za privatizaciju FBiH, gotovo pola njih zajedno pravi 130 miliona KM gubitaka godišnje, kažu u ovoj agenciji.
Iz Agencije za privatizaciju precizirali su da samo sedam preduzeća koja su na njihovom spisku za prodaju trenutno ima ukupne gubitke od 568 miliona KM.
Među gubitašima su i tri od četiri preduzeća čiji je državni kapital planiran za privatizaciju ove godine, a ekonomisti smatraju da je priprema njihove privatizacije samo gubljenje novca i vremena jer se prodajom neće puno postići.
S druge srane, Drago Vrbić, zamjenik direktora Agencije za privatizaciju FBiH, kaže da su ove firme atraktivne bez obzira na gubitak i da je njihova privatizacija realna.
Revidiranim planom Agencije za ovu godinu na koji Vlada FBiH još nije dala saglasnost predviđena je prodaja državnog kapitala “Energopetrola”, “Hidrogradnje”, “Šipad eksport-importa”, koji je samo prošle godine imao gubitak, te “Unis”, koji jedini od njih ima dobit.
Vrbić je naglasio da se isplati prodavati firme koje su negativno poslovale jer se gubitak i stvara zbog neprivatizovanja.
Isplati se prodavati firme koje su negativno poslovale jer se gubitak i stvara zbog neprivatizovanja, rekao Grbić
Puno je pametnije najprije izvući sva preduzeća iz gubitka jer bi se onda privatizacijom moglo namiriti uloženo i zaraditi, istakao Gavran
“Imamo 17 preduzeća koja konstantno posluju s gubitkom, a 14 konstantno s dobiti. Za šest firmi nemamo podatke za prošlu godinu jer nisu uradile obračun, a prema onome što smo dobili u prošloj je godini gubitak ostvarilo 20 preduzeća. Godišnji gubici svih preduzeća su 130 miliona KM”, rekao je Vrbić i dodao da nije kasno za privatizaciju jer je imovina ovih firmi još daleko iznad gubitaka.
Ekonomski analitičar u Vanjskotrgovinskoj komori BiH Igor Gavran ističe da bi privatizacijom “gubitaša” u najboljem slučaju bilo postignuto to da ulaganje kupaca, sve i da ih bude u narednom periodu, pokrije samo gubitak i ne bi bilo svježeg novca.
“Puno je pametnije izvući sva preduzeća iz gubitka jer bi se onda privatizacijom moglo i namiriti uloženo i zaraditi” kazao je Gavran.
Podaci Agencije za privatizaciju pokazuju da najveće gubitke imaju KTK Visoko, “Energopetrol” Sarajevo, Željezara Zenica, “Krivaja” Zavidovići, koja je pred stečajem, “Agrokomerc” Velika Kladuša, te “BH Airlines” i “Željeznice FBiH”, koji u narednom periodu neće ići u privatizaciju.
Statistika
20 preduzeća lani poslovalo s gubitkom
17 firmi stalno posluje s gubitkom
14 firmi stalno ostvaruje dobit
Nezavisne novine