SARAJEVO, Članovi Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH danas su se u Sarajevu principijelno založili za odgovornije trošenje budžetskih sredstava u institucijama BiH, te za efikasnije provođenje preporuka iz revizorskih izvještaja.
Komisija je usvojila Izvještaj o reviziji izvještaja o izvršenju Budžeta inistitucija BiH za 2009. godinu iako su članovi iz Republike Srpske /RS/ bili protiv.
U raspravi o Izvještaju izražena je potreba da revizorski izvještaji imaju i pravnu i faktičku snagu.
Obraćajući se članovima Komisije, glavni revizor BiH Milenko Šego ocijenio je da Parlamentarna skupština BiH treba da pokrene pitanje javne, moralne i političke odgovornosti za trošenje budžetskih sredstava u institucijama BiH, dok za krivičnu odgovornost treba da se pobrine Tužilaštvo.
“Revizija nije koncipirana da bi pokretala pitanje odgovornosti, to je na parlamentu i izvršnoj vlasti”, rekao je Šego.
Navodeći da institucije BiH iz godine u godinu povećavaju realizaciju revizorskih preporuka, Šego je dodao da trenutno procenat realizacije revizorskih preporuka iznosi 60 odsto.
“U razvijenim zemljama taj procenat se kreće do 90 odsto i niko nema stoprocentno ispunjenje revizorskih preporuka, vjerovatno zato što sve nisu ni provodive u praksi”, ocijenio je glavni revizor BiH.
Na današnjoj sjednici podržani su principi Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH, čiji je predlagač Savjet ministara BiH.
Dušanka Majkić iz SNSD-a bila je protiv ovog zakonskog prijedloga ističući da ne može da se pomiri sa povećanjem budžeta, koje je predviđeno predloženim izmjenama i dopunama Zakona o platama i naknadama sudijama i tužiocima.
Ona je istakla da je neprincipijelno što se Savjetu ministara BiH omogućava da podzakonskim aktima reguliše pitanja primanja i naknada nosiocima pravosudnih funkcija u BiH, jer je raniji stav bio da se Zakon o platama u institucijama BiH ne treba da odnosi na pravosuđe kako bi se sačuvala njegova nezavisnost.
Za izvršenje ovog zakonskog prijedloga, kojim se predviđaju naknade sudijama i tužiocima za odvojeni život, troškove prevoza i troškove smještaja, godišnje je iz budžeta BiH potrebno izdvojiti 860.000 KM.
Ovo je drugi put da je Komisija za finansije i budžet razmatrala principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH. Prvi put ovaj zakon dobio je negativno mišljenje Komisije, ali ga je Predstavnički dom vratio na ponovno razmatranje.