MOSKVA, Rusija će morati da živi s “rupom” u budžetu duže nego što su vlasti ranije planirale i možda neće moći da ostvari željenu uravnoteženost ni u 2015. godini.
On je rekao da je rusko ministarstvo finansija dalo osnovne karakteristike budžeta za sljedeće tri godine, u okviru kojeg je prognozirano da će deficit federalnog budžeta u 2012. biti na nivou od 2,7 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), u 2013. takođe u visini 2,7 odsto BDP i u 2014. od 2,3 odsto BDP.
Ranije je u federalnom zakonu o budžetu za 2011-2013. budžetski deficit u 2012. bio projektovan na nivou od 3,1 odsto BDP, a u 2013. na 2,9 odsto BDP.
Sagovornik iz vlade je objasnio da se strateški zadatak sniženja budžetskog deficita ispunjava, ali da još treba da bude uzet u obzir nivo cijena nafte.
Cijena nafte, koja se unosi u budžet nije izmjenjena, rekao je on i dodao da je za 2012. utvrđena na 93 dolara za barel, u 2013. na 95 dolara i u 2014. na 97 dolara za barel.
Ruski budžetski rashodi su tokom krize, poslije 10 godina suficita, premašili prihode u visini od 6,4 odsto BDP i vlasti su postavile cilj postepenog smanjenja budžetskog manjka i njegovog svođenja na nulu u 2015.
Brz rast cijena nafte je išao naruku tom planu, omogućivši da se budžetska rupa smanjuje brže nego što je vlada predviđala. Rusija je prošlu godinu okončala s deficitom od 4,0 odsto BDP, dok ove godine, prema prognozi ministarstva finansija, budžetski manjak neće premašiti 1,3 odsto BDP, u poređenju s ranije očekivanih 3,6 odsto BDP.
Velika obećanja koja su vlasti dale uoči izbora su, međutim, dovela do toga da budžetski deficit u sljedeće tri godine bude veći od dva odsto BDP i da do uravnoteženja možda neće doći sve do kraja sljedećeg šestogodišnjeg predsjedničkog mandata.
Predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev je u prošlonedjeljnoj poruci, posvećenoj budžetu, kazao da Rusija ne može sebi da dozvoli da ima hronični deficit budžeta i pozvao vladu da smanji zavisnost državne blagajne od cijena nafte.
On je pozvao da od 2015. bude vraćeno ograničenje na korišćenje budžetskih prihoda od nafte, ne objasnivši pri tom na koji način mogu biti ispunjena izdašna predizborna obećanja. Tanjug