BEOGRAD, Dan života prosječne četvoročlane porodice u Srbiji trenutno košta najmanje 2.000 dinara, pokazuje istraživanje „Novosti“. Za najskromnije doručak, ručak i večeru, po sadašnjim cijenama, potrebno je dnevno 900 dinara, a ostatak čine troškovi bez kojih je svakodnevica gotovo nemoguća – komunalije, struja, Internet, prevoz, vrtić.
Porodična trpeza za 900 dinara gotovo je asketska. Vekna i po hljeba, litar mlijeka i pola litre jogurta, uz 300 grama salama. Za ostatak se može kupiti malo povrća za salatu i pola kilograma pilećeg mesa. U budžet od 900 dinara ušao je i kilogram povrća, litar soka i mineralne vode.
Prema našoj računici, mjesečno, četvoročlana porodica samo za hranu i piće izdvaja minimum 27.000 dinara. Kada bi prosječne zarade to dozvoljavale, srpska trpeza bila bi mnogo bogatija, ali i skuplja. Svaki zaposleni Srbin, prema statističkim podacima, prosječno kući donese 35.000 dinara. Zvanični statističke cifre, međutim, nisu utjeha za milion nezaposlenih ili one radnike koje mjesečno zarade do 20.000 dinara. Za njih je i hrana u vrijednosti od 27.000 dinara mjesečno – luksuz.
Hrana je najveći izdatak, ali domaćinstvima svakog mjeseca stižu računi za komunalne usluge, struju, Internet, kablovsku, fiksni i mobilni telefon, vrtić, prevoz… Porodica koja živi u stanu od 60 kvadrata mjesečno za komunalije odvaja oko 7.000 dinara, a ovaj trošak dnevno je 233 dinara.
Kada mjesečne izdatke podijelimo na 30 dana – električnu energiju srpsko domaćinstvo potroši dnevno za prosječnih 85 dinara, kablovska mreža košta svakodnevno po 27 dinara, Internet 50, fiksni telefon 35, kao i skromnije korišćenje mobilnih telefona. Porodice sa malom djecom za vrtić dnevno izdvajaju 289 dinara. Za gradski prevoz, pod uslovom da nabave pretpaltne mjesečne karte, dnevno se odvaja 88 dinara.
Među najvećim troškovima porodica je gorivo, koje je ove godine poskupjelo prosječno 10 odsto. U domaćinstvima koja svakodnevno koriste svoje dvotočkaše, račun je mjesečno težak od 3.000 do čak 15.000 dinara. Većina je zato svoje motore odavno navikla na gas, kao jeftiniji energent.
Čak i u porodicama gdje se vodi računa o svakom dinaru, ni dvije plate nisu dovoljne da pokriju svakodnevne troškove. Zato i ne čudi što većina građana Srbije živi „na veresiju“. Dok su računi u bankama uglavnom u „minusu“, u lokalnim bakalnicama se vodi spisak dužnika, koji pazare „na crtu“.
Zimi teže
Troškovi života tokom zimskih mjeseci još su veći. Već početkom septembra roditelji imaju izdatke za školarce. Mjesečno samo za užine, časopise i džeparac potrebno je najmanje 2.000 dinara. Računi su veći kada počnu da stižu rate za ekskurzije. Novosti