BEOGRAD, Privrednici su veoma zabrinuti zbog veoma skupih kredita, koje teško vraćaju i zahtijevaju od Ministarstva finansija i Narodne banke Srbije da utiču na banke, da se kamatne stope prepolove. Privredna komora Srbije je već pokrenula inicijativu i očekuje da je ove institucije podrže, jer smatra da su građani i firme prezaduženi i da sve teže vraćaju kredite. U Srbiji, međutim, to je teško izvodljivo, jer centralna banka nema direktnog uticaja na formiranje kamata na kredite, a ni Ministarstvo finansija.
Prema posljednjim podacima Kreditnog biroa, firme sve više kasne sa otplatom zajmova i docnja je u privredi dostigla nivo od 14,9 odsto, a kod preduzetnika 12,6 odsto.
– Država mora hitno da reaguje, kako se ne bi ponovio scenario po kome će banke ponovo postati vlasnici nepokretnosti i velikog dijela srpske privrede – smatra Miloš Bugarin, predsjednik Privredne komore Srbije. – Država mora da „pritisne“ poslovne banke da se odreknu dijela enormnih prinosa koji ostvaruju na konto najviših kamata u okruženju.
Centralna banka, opet, smatra da takva ideja nije ostvariva.
– NBS ne namijerava da razmatra ideju o administrativnom limitiranju kamatnih stopa, jer bi to bilo u suprotnosti sa tržišnim principima po kojima posluje bankarski sektor u Srbiji – ističu u centralnoj banci. – Narodna banka Srbije ne utiče direktno na formiranje kamatnih stopa banaka, koja je element njihove poslovne politike i konkurentnosti na tržištu. Naš uticaj na visinu kamatnih stopa je indirektan i tržišni, preko referentne kamatne stope i drugih instrumenata monetarnog regulisanja, u skladu sa ostvarenjem inflacionog cilja.
Štednja
Privrednici smatraju da bi štednja građana mogla da im pomogne kada bi se ubacila u privredne tokove.
– Banke svakako ne prikupljaju štednju da bi ta sredstva držale umrtvljena na računu, već je to domaća akumulacija na koju je takođe oslonjena kreditna aktivnost – kažu u NBS. Novosti