BANJALUKA, Uprava za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH prikupila je u junu 542 miliona KM bruto prihoda, što je za 18 odsto više u odnosu na jun prošle godine i predstavlja najveći prikupljeni prihod u jednom mjesecu od početka rada ove institucije.
Portparol UIO Ratko Kovčević rekao je da je ovaj prihod za 13 odsto veći od planiranog za jun i da predstavlja rezultat mjera kadrovske reorganizacije, koje je u posljednja četiri mjeseca preduzeo vršilac dužnosti direktora Uprave Miro Džakula.
On je dodao da je u prvoj polovini 2011. godine ukupno prikupljeno dvije milijarde i 809 miliona KM indirektnih poreza, od kojih je obveznicima vraćeno 439 miliona KM.
“Korisnicima prihoda sa Jedinstvenog računa UIO raspoređeno je dvije milijarde i 370 miliona KM indirektnih poreza, u šta je uključeno i 55 miliona KM posebne putarine za izgradnju autoputeva”, rekao je Kovačević novinarima.
Prema njegovim riječima, od prikupljenih prihoda za finansiranje institucija BiH doznačeno je 340 miliona KM, Federaciji BiH milijardu i 266 miliona KM i 29 miliona KM putarine, Republici Srpskoj 637 miliona i 19 miliona putarine, te Brčko distriktu 70 miliona KM i milion KM putarine.
“U proteklim mjesecima u Sektoru za carine izvršeno je više od 60 premještaja službenika i 10 premještaja u Sektoru za poreze, s ciljem postizanja optimalnih rezultata u prikupljanju prihoda i uspostavi moderne porezne administracije”, istakao je Kovačević.
On je naveo da je u prethodnih nekoliko dana pokrenut disciplinski postupak za 52 službenika UIO u Sektoru za carine zbog težih povreda službene dužnosti prilikom uvoznog i izvoznog carinjenja oraha u toku 2009. godine.
“U BiH je tokom 2009. godine uvezena velika količina oraha iz Ukrajine, Rumunije i Moldavije, koji su kao proizvodi BiH izvezeni u Tursku, čime su oštećeni budžeti BiH i Turske, jer su orasi koji su se uvozili u BiH prijavljivani po jako niskim cijenama, čime su naplaćene i niske uvozne dažbine”, pojasnio je Kovačević.
On je dodao da su prilikom izvoza službenici UIO izdavali obrazac R1 kao potvrdu o porijeklu robe iz BiH, bez potpunog utvrđivanja njenog porijekla.
“Pored pomenutih, od ranije se već vode 92 disciplinska postupka protiv službenika UIO, što pokazuje da Uprava želi da se izbori sa nezakonitostima u radu”, rekao je Kovačević.