SARAJEVO/ BANJALUKA , Nakon dugo vremena tržišne vladavine tri velika mobilna operatora u BiH, “BH Telecoma”, “M:tela” i “HT Eroneta”, postoje izgledi da će tržište BiH uskoro biti otvoreno i za druge mobilne telekomunikacijske kuće.
Naime, Savjet Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) je u javnu raspravu uputio Nacrt pravila o naknadama za pružanje javnih mobilnih telefonskih usluga s ciljem pravljenja novog koraka u procesu liberalizacije tržišta telekomunikacija BiH, ovaj put u oblasti mobilne telefonije.
“U mobilnoj telefoniji dozvole za pružanje usluga imaju tri mobilna telekom operatora, a usvajanje i konačna primjena relevantnih pravila i propisa Agencije, uključujući i ovo pravilo koje će uskoro biti predmetom javne rasprave, omogućiće i drugim operatorima da ukoliko žele apliciraju za zahtjev za dobijanje dozvole za pružanje govornih usluga u mobilnoj telefoniji”, rekla je Amela Odobašić, rukovodilac Sektora za odnose s javnošću RAK-a.
Teško je ocijeniti do kojeg stepena je moguće povećati konkurentnost
Ona je objasnila da je ovaj proces liberalizacije telekom tržišta već zaživio u fiksnoj telefonije, gdje pored tri dominantna telekom operatora dozvole za pružanje govornih usluga u fiksnoj telefoniji posjeduje 11 novih, odnosno alternativnih telekom operatora.
“Interkonekcija između alternativnih i operatora sa značajnom tržišnom snagom, odnosno dominantna tri operatora, je osnovni preduslov razvoja konkurencije”, rekla je Odobašićeva i dodala da će uvođenje novih licenciranih operatora mobilne telefonije biti stvorene pretpostavke za povećanje stepena konkurentnosti i u ovom segmentu telekomunikacionog tržišta u BiH.
U ovom trenutku teško je ocijeniti do kojeg stepena je moguće povećati konkurentnost u vidu ulaska novih sudionika na tržište telekomunikacija, rekli su u RAK-u, dodavši da je regulacija tržišta telekomunikacija preduslov za konkurentnost.
Iz RAK-a su objasnili da su Nacrtom pravila za nove operatore propisane naknada za obradu zahtjeva za dodjelu dozvole koja iznosi 1.000 KM i koja je jednokratne prirode, te godišnju naknadu za korištenje dozvole koja iznosi 100.000 KM.
Uvođenjem novih licenciranih operatora mobilne telefonije biće stvorene pretpostavke za povećanje stepena konkurentnosti i u ovom segmentu tržišta
Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista – SWOT, mogućnost ulaska novih telekom operatora na tržište BiH ocijenio je kao pozitivan pomak.
“Jedan od osnovnih ekonomskih postulata je da veća konkurencija stvara preduslove za nižu cijenu i bolji kvalitet, što se naravno odnosi i na oblast mobilne telefonije”, rekao je Grabovac.
Dragutin Bošković, predsjednik Udruženja potrošača RS, rekao je da bi opcija snižavanja cijena komunikacijskih usluga stvaranjem sve veće konkurencije pogodovala potrošačima.
“Iako nemamo značajnih pritužbi na mobilne telekom operatore, mislim da bi uvođenje novih operatora na tržište stvorilo bolje uslove za potrošače”, rekao je Bošković. Nezavisne novine