BEOGRAD, Stopa softverske piraterije u Srbiji već tri godine iznosi 74 odsto, što znači da tek svaki četvrti računar ima legalan sistem.
Država je u tom periodu, zbog korišćenja nelicenciranog softvera izgubila 261 milion dolara, saopštila je međunarodna nevladina organizacija Biznis softver alijansa (BSA).
Pored Albanije i Crne Gore, Srbija ima najviši procenat nelegalnih softvera u regionu, a radi smanjenja piraterije, formirana je Specijalna jedinica za kontrolu legalnosti softvera u okviru Poreske uprave.
Pravni zastupnik BSA Dragomir Kojić je izrazio očekivanje da će Specijalna jedinica Poreske uprave dati najbolje rezultate u narednim godinama jer su, kako su rekao, neophodne kontinuirane akcije u dužem periodu da bi rezultati na terenu bili vidljivi.
“Zadatak države sa jedne strane i BSA kao nevladinog sektora sa druge je da podiže opšti nivo svijesti stanovništva o neophodnosti poštovanja intelektualne svojine. Kupovina piratskog diska na ulici je de facto učestvovanje u krađi tuđih stvari – muzike, filma, softvera”, kazao je Kojić.
Prema njegovim riječima, svjetska ekonomska kriza i finansijske teškoće preduzeća ne mogu da budu opravdanje za korišćenje nelegalnih softvera.
Ukoliko se utvrdi da poreski obveznik koristi nelicencirani softver, ostavlja mu se rok da se legalizuje i plati oštetu članici BSA čije programe je neovlašćeno koristio i ne podnosi se prijava za privredni prestup nadležnom tužilaštvu.
U suprotnom, on se procesuira na sudu i kažnjava novčanom kaznom od 100.000 do tri miliona dinara, a odgovorno lice od 10.000 do 200.000 dinara koja ide u državni budžet.
Istovremeno, BSA tužbom za naknadu štete zahtijeva kompenzaciju na ime neovlašćene upotrebe softvera svojih članica, navodi se u saopštenju.
Po stopi softverske piraterije od oko 74 odsto Srbija se u regionu nalazi na samom dnu, gdje su jedino sa nešto višim stopama piraterije Crna Gora i Albanija, rečeno je u Privrednoj komori Srbije (PKS) u Beogradu. Tanjug