NJUJORK, Međunarodni monetarni fond (MMF) poručio je SAD i EU da im prijeti nova finansijska kriza, ukoliko ne koriguju državnu potrošnju i smanje budžetske deficite.
U svojoj redovnoj procjeni globalnih ekonomskih kretanja, MMF je ublažio svoja predviđanja globalnog privrednog rasta i upozorio na dužničku krizu u evrozoni.
U aprilu je MMF predviđao da će svjetski privredni rast 2011. godine biti 4,4, a prema novim predviđanjima neće biti veći od 4,3 odsto.
Posebno su pesimistična nova predviđanja o privrednom rastu SAD, dok je Evrozona, smatra MMF, u nešto boljoj situaciji, ali zabrinjava nedostatak kompetentnog i odlučnog političkog vođstva.
Stranačka prepucavanja oko američkog budžeta, koja bi u najgorem slučaju mogao dovesti do kolapsa državnog sektora u SAD, imaće uticaj i na evropsku privredu.
“Nedopustivo je da se važne odluke za svjetsku privredu odgađaju zato što se pojedine nacije igraju vatrom. Sasvim je jasno da smo sada ušli u novu fazu globalne krize, koju bih nazvao političkom fazom”, rekao je Jose Vinals, direktor MMF-ovog Odjeljenja za finansije i kapitalna tržišta.
Vinalsovo upozorenje prvenstveno se odnosi na žestoku borbu koju predsjedik SAD Barak Obama trenutno vodi sa republikancima oko gornje granice dopuštenog javnog duga, koji je trenutno postavljen na 14,3 biliona dolara.
“Finansijska tržišta sve su zabrinutija jer SAD i ostale velike privrede nemaju uvjerljiv plan za smanjenje deficita. Na listi zemalja koje moraju pod hitno dovesti u red svoje javne finansije danas su SAD, Japan, Irska i Grčka”, upozoravaju iz MMF, uz očekivanu napomenu da je Grčka, koju samo mali korak dijeli od državnog bankrota, u uvjerljivo najgoroj situaciji.
Prema prognozama MMF-a, Njemačka je jedina zemlja evrozone koja se može nadati stabilnoj privrednoj budućnosti, jer bi njen privredni rast u 2011. trebalo da bude 3,2 odsto.
Značajniji privredni rast u svijetu zabilježiće još Kina, Rusija i Indija.