BEOGRAD, Srpski privrednik Milan Beko izjavio je danas da je netačan mit da domaći kapitalisti ostvaruju značajne privilegije korupcijom i ocijenio da su u Srbiji svi izloženi “reketu”.
“Politicka oligarhija (u Srbiji) zauzela je feudalizovanjem sve krupne nacionalne resurse. Reket se kreće odozgo prema dole i opasna je društvena pojava”, rekao je on na tribini “Čekajući kapitalizam: uloga krupnog kapitala u demokratizaciji srpskog društva” koju su organizovali nedjeljnik “Vreme” i Fondacija “Fridrih Ebert”.
Prema riječima Beka, danas su u Srbiji svi izloženi plaćanju određenih obaveza, odnosno “reketa”, na svim društrenim nivoima – kod odlaska kod ljekara, odlaska u katastar, u opštinu, prema javnim preduzećima i do viših nivoa državne uprave.
On je istakao da u Srbiji problem počinje već terminološki, jer treba razdvojiti pojam korupcije i “reketa”. “Reket i korupcija idu različitim smijerovima, iako će iznosi novca koji su uključeni biti manje-više isti”, rekao je Beko.
Prema njegovim riječima, “politika je postala u poremećenom društvu i društvu sa oskudnim resursima ključni, najvitalniji i najznačajniji finasijski resurs. A politička oligarhija se ne ustručava da taj resurs potpuno monopolizuje i da time upravlja”, rekao je Beko.
On je ocijenio da krupni kapital u Srbiji prati i mit o tome da kapitalistima odgovara zatvoreno društvo, ističući da njima za poslovanje upravo odgovara demokratizovano i otvoreno društvo.
Prema riječima Beka, vrijednost kapitala privatnih preduzeća porasla je upravo u vremenu kada je Srbija demokratizovana, otvorena i u prisustvu najvećih priliva kapitala, od 2000. godine do danas.
Srpski privrednici se, kako je istakao, ne boje prisustva stranog kapitala i od njega će imati dobar efekat.
Beko je ocijenio da država prečesto primjenjuje monopl sile u odnosu sa kapitalistima i da je lična sigurnost privrednika “kompromitovana“. Beta